Ne higgye el, ha ezzel keresik meg SMS-ben: csalók próbálják átverni
Akár egyetlen SMS is elegendő ahhoz, hogy minden pénzét elveszítse.
A legtöbb esetben bankok nevében érkezik olyan SMS, amely hihetőnek tűnik, de valójában csalók állnak a háttérben. A bejelentések alapján egyértelműen látszik, hogy az elmúlt időszakban egyre többen esnek áldozatul ennek a csalástípusnak – hívta fel a figyelmet a KiberPajzs.
Ahogyan arról már a 168.hu is beszámolt, a kiberbűnözők támadásait rendkívül nehéz kivédeni, ugyanis a figyelemfelhívó kampányok ellenére még a régi, kifejezetten átlátszó módszereikkel is sokakat átvernek, az azóta kidolgozott, összetettebb csalásokkal pedig még sikeresebbek.
Különösen az adathalászat jelent veszélyt, amely előbb-utóbb konkrét anyagi kárhoz vezethet. Ám gyakran előfordul, hogy a csalók azonnal pénzhez akarnak jutni, így hamis üzenetekkel cserkészik be leendő áldozataikat. A szakértők elmondták, mi az, ami gyanúra adhat okot, és hogyan ismerhetőek fel ezek a megkeresések.
Veszélybe sodorhatják, ha ilyen SMS érkezik a telefonjára
A kiberbűnözők gyakran alkalmazzák a smishinget, vagyis amikor hamis, általában banki üzenetekkel verik át az ügyfeleket. A cél az, hogy megszerezzék a címzettek személyes vagy banki belépéshez szükséges adatait - ez utóbbi gyakorlatilag lehetővé teszi, hogy hozzáférjenek az ügyfél bankszámlájához is. Sok esetben korábban már telepítettek a címzett telefonjára egy kémprogramot, amely továbbítja a csalóknak a készülék képernyőképét, így a kétfaktoros hitelesítés sem védi meg a bankszámlát.
A módszer azért annyira sikeres, mert a bűnözők olyan szolágáltatók és cégek nevében küldik az üzeneteket, amelyekben a többség megbízik. Az SMS-ek tartalma általában arra vonatkozik, hogy az ügyfél minék hamarabb telepítsen egy alkalmazást, vagy adjon meg bizonyos adatokat az üzenetben elhelyezett linkre kattintva. Ezek hamis weboldalakra mutatnak, így aki ezekre rákattint, majd a megnyíló felületen megadja az adatait, esetleg onnan letölt egy applikációt, máris kiszolgáltatta magát a csalóknak.
A kiberbiztonsági szakemberek felhívták a figyelmet, hogy aki ilyen jellegű üzenetet kap, soha ne kattintson az abban található linkekre, akkor sem, ha a személyes biztonságára hivatkoznak. Minden esetben célszerű ellenőrizni az adott pénzintézetnél az üzenet valóságtartalmát, akkor is, ha ez hosszabb időt vesz igénybe.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)