Mini IQ-teszt: egy név illik a kérdőjel helyére – rájön 15 másodperc alatt, hogy melyik?

Gyors és reményeink szerint szórakoztató kis mini IQ-teszt lett az alábbi. A mai rejtvényben egy nevet keresünk.

2024. szeptember 9., 13:17

Szerző:

Ez a kérdés természetesen nem egy igazi IQ-teszt része, de akár az is lehetne. Egy újabb Venn-diagramot mutatunk alább, és az a kérdés, hogy melyik szó, sőt, melyik név illik középre.

Mini IQ-teszt Venn-diagrammal

Ahogy az lenni szokott az IQ-teszteknél, ezúttal is szüksége lesz a logikájára, de persze nem csak arra. Két halmaz látható az alábbi képen, mindegyikben hat-hat szó, illetve név látható. Találja ki, mi köti össze a piros, illetve a kék halmaz elemeit, hiszen természetesen nem véletlenül kerültek egymás mellé. Ha megvan, mi az összekötő kapocs a két halmazban, akkor már csak arra kell rájönnie, hogy melyik az a név, amelyik mindkét csoportba bepasszol, azaz az ábra közepén, a kérdőjel helyén, a két halmaz metszetében a helye. Ha 15 másodperc alatt rá tudja vágni, akkor elmondhatja magáról, hogy a leggyorsabbak közé tartozik!

Ábra: 168.hu/Gyulai Bence

A megfejtést az oldal alján találja

Hogy önnek legyen elegendő helye és ideje gondolkodni, nem tesszük ide a megfejtést közvetlenül a feladvány alá, hanem álljon most itt egy zenei videó, hogy egy kicsit görgetni kelljen, amikor megvan a megfejtés vagy szabad a gazda.

Itt a megfejtés

Nos, talán a bal oldali halmaz volt a nehezebb: ott olyan hírességek nevei láthatók, akiknek a nevét egy-egy hazai étel viseli a nevét. A dobostorta Dobos C. József cukrászmesterről kapta a nevét; a Jókai-bableves Jókai Mór regényíróról; a székelykáposzta Petőfi Sándor egy jóbarátjáról, Székely József vármegyei főlevéltárosról; az Eszterházy-torta az egyik Eszterházy hercegről (igaz, a források nem egyeznek meg abban a tekintetben, hogy melyikről); a Gundel-palacsinta az azt feltaláló Gundel Károly vendéglősről; az Újházi-tyúk(hús)leves pedig Újházi Ede színészről.

Ezzel szemben a jobb oldalon Budapest nagy útjainak-sugárútjainak nevei kaptak helyet: Bécsi út, Andrássy út, Üllői út és így tovább.

Na de melyik az a név, amelyiket magyar étel és budapesti út egyaránt viseli? Hát lehet, hogy önnek más jutott eszébe, de mi a Rákóczi-túrósra és a Rákóczi útra gondoltunk. Érdekesség, hogy nem ugyanaz a személy a kettő névadója: a süteményt az azt kreáló Rákóczi János cukrászról nevezték el, amíg a budapesti sugárutat 1906-ban nevezték át II. Rákóczi Ferenc hamvainak hazahozatala emlékére – előtte ez az útszakasz a Kerepesi út egy részének számított.

 (Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)