Újabb szigorítás a visszaváltási rendszerben: furcsa korlátozást vezetett be az egyik üzlet
A visszaváltási rendszer kapcsán újabb nehézség merült fel.
Egyik szigorítás éri a másikat a visszaváltási rendszerben! Ahogyan azt lapunk is megírta a MOHU néhány nappal ezelőtt közölte, 5000 forintos limitet vezetnek be, ami azt jelenti, hogy október 26-tól a gépek maximum ekkora értékben adnak ki vásárlási utalványt. A bónok kapcsán azonban most újabb korlátozás látott napvilágot, ugyanis egyes üzletekben azt is szabályozzák, hogy mikor lehet leghamarabb beváltani a visszaváltott palackokért kapott utalványokat.
Nem lehet azonnal levásárolni
A Pénzcentrum cikke szerint vannak olyan áruházak, ahol a visszaváltásért kapott bónokat nem lehet azonnal levásárolni. A portál egy fotóval is szemléltette mindezt, a felvétel tanúsága szerint az Auchan palackvisszaváltó automatájánál a következő üzenet várja az oda érkezőket:
a MOHU üzemeltetése alatt álló automaták által kiadott bónok a kiadást követően leghamarabb 15-30 percen belül válthatóak be.
Persze jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért van szükség bizonyos időre ahhoz, hogy a bónt a vásárló be tudja váltani a pénztáraknál. A lap a kérdéssel és kereste az áruházat, ám egyelőre válasz nem érkezett a téma kapcsán, így egyelőre azt sem lehet tudni, hogy egyedi esetről van-e szó vagy egy egységes, minden üzletet érintő gyakorlat lesz ez.
Népszerű visszaváltási mód
A bónok kikérése egyébként a legnépszerűbb visszaváltási mód, a MOHU tájékoztatása szerint eddig több mint 20 milliárd forintot igényeltek így vissza vásárlók. A saját bankszámlára történő utalást pedig mindössze a visszaváltók 10-15 százaléka kérte eddig. Ez viszont lehet változni fog a jövőben, a fentebb említett korlátozások miatt. A vállalat közlése szerint egyébként az automatákat rengetegen használják, október közepén tudatták, hogy az új rendszerben visszaváltott palackok, dobozok és üvegek száma elérte a félmillárdot.
Jótékony felajánlás
A palack visszaváltás során egyébként lehetőség van arra is, hogy a visszajáró összeget jótékony célra ajánljuk fel. Amint azt lapunk is beszámolt, ha ön célzottan szeretne adományozni, akkor nem árt tisztában lenni néhány dologgal. Amennyiben már az első palack automatába helyezése előtt a jótékonykosádra kattint, akkor később már nem fogja tudni meghatározni, kinek is szánja az összeget. Ennek oka, hogy a MOHU jelenleg három gyermekszervezettel van kapcsolatban: a Bethesda Gyermekkórház, a Heim Pál, és a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája számára van lehetőség jótékony célra felajánlani a visszajáró összeget.
Kiskapu
Éppen ezért, ha valaki egy másik szervezetnek szeretné a visszaváltási díj összegét átutalni, akkor a „bankszámlára kérem az utalást” opciót kell kiválasztani a rendszer használata során. Ezt követően, amikor már az összes visszaváltani kívánt palack az automatába került, be kell szkennelni az alapítvány saját, egyedi QR-kódját. Vagyis a visszaváltás előtt utána kell nézni, hogy a támogatni kívánt szervezet rendelkezik-e ilyen QR kóddal. Az egyedi azonosítót maga az applikáció generálja, ugyanis a szervezetek úgy tudják létrehozni a QR-kódot, ha regisztrálnak a MOHU alkalmazásába és megadják a számlaszámot, ahova az utalásokat várják. Ezeket az egyedi azonosítókat mostanra már számos szervezet legenerálta és megosztotta a közösségi médiában. Persze ez nagyon szuperül hangzik, ám mint kiderült a QR kód megosztogatós rendszer valójában az applikáció egyik kiskapuja, amit számos szervezet igyekszik most kihasználni. Az ügy kapcsán korábban megszólalt a kemma.hu-nak a a BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont vezetője, Márton András, aki elmondta, a szervezetek ügyesen használják ki az applikáció kiskapuját, ugyanakkor mint mondja, a kódokat senki nem ellenőrzi. Elárulta, találkozott már olyan esettel, hogy két különböző QR-kód tartozott elvileg ugyanahhoz a szervezethet.
Hogy kettős regisztrációról volt szó, vagy valaki visszaélt a szervezet nevével, nem lehet tudni. Senki sem tudja ellenőrizni. Ahogy azt sem tudjuk, hogy a számlánkra beérkezik-e minden összeg, amit a mi kódunkra küldenek el a támogatóink. Az utalásoknál is csak a MOHU neve szerepel, hogy azt például Szegedről, Pécsről, vagy Esztergomból küldték, nem tudjuk
– mondta az állatvédő, aki mindenkinek azt tanácsolja, ha valaki a visszaváltás során szervezetet kíván támogatni, akkor mindenképpen a szervezet hivatalos oldalán található QR-kódot használja csak, máskülönben semmi garancia nincs arra, hogy a felajánlott pénz eljut oda, ahova szánták.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: YouTube)