Még az öregedés is visszafordítható a bélflóra helyreállításával?

Egy több kutatás erősíti meg, a bélflóra közvetlen hatással bír az egészségünkre, így a helyreállítása kulcsfontosságú az életminőségünk szempontjából.

2024. szeptember 22., 11:02

Szerző:

A bélflóra az egyik olyan szervrendszerünk, melyre nagyon komoly hatással van az öregedés, az idő előrehaladtával olyan változások következhetnek be benne, melyek növelik többek között a gyulladásos betegségek és a bélrendszeri panaszok rizikóját. A fiatalabb egerektől vett székletmintát az idősebb állatokba ültetve stimulálható a bélflóra, és megújítható az immunrendszer – derítette ki a cambridge-i Babraham Institute kutatócsoportja, amit az Egészségkalauz közölt.

A bélflóra hatása az öregedésre

A bélrendszerünkben rengeteg, több száz különböző fajtába tartozó baktérium található, és ezek a jótékony mikrobák nagy szerepet játszanak többek között az anyagcserében, az agyműködésben, az érzelmek szabályozásában és az immunválaszban is - mondta dr. Marisa Stebegg, a tanulmány vezető szerzője, majd folytatta: az idő előrehaladtával, ahogy öregszünk, egyre romlik az immunrendszerünk hatékonysága. Immunológusként arra voltunk kíváncsiak, mi az összefüggés ezen immunválasz és a bélflórában bekövetkező változások között.

A kutatók az állatkísérletek során arra a következtetésre jutottak, hogy a fiatalabb egerektől származó bélflóra az idősebb állatok mikrobiomját is képesek voltak megújítani. A bélflóra egészségének hanyatlása és a romló immunválasz tehát nem visszafordíthatatlan folyamatok.

A szakemberek szerint ez a hatás az embereknél is érvényesülhet, tehát az idősebbek sokat profitálhatnak például a megfelelő étrendből, a probiotikumok fogyasztásából, sőt akár a székletátültetésből is.

Bár a székletátültetés bizarr procedúrának hangzik, sokak számára tabutémának számíthat, valójában azonban egyre elterjedtebb beavatkozás, mellyel sikerrel kezelhetőek többek között a bélrendszeri panaszok, fertőzések, gyulladások, de olyan neurológiai panaszok esetén is hatásos lehet, mint a szklerózis multiplex, az autizmus vagy a Parkinson-kór – írja a lap.

4 egészséges étel, amely helyreállítja a bélflóra egyensúlyát és olvadnak a kilók

A rendszertelen, fehér lisztben, cukorban, esetleg zsírban gazdag táplálkozás, a hétköznapokkal együtt járó stressz, a kevés rostfogyasztás, az antibiotikumkúra mind-mind olyan tényezők az életünkben, melyek negatívan hatnak a bélflóra egyensúlyára.

Az emberi vastagbélben körülbelül kétezer baktériumfaj található, melyek szerepet játszanak a szénhidrátok lebontásában, a vitaminok előállításában, az immunrendszer megfelelő működésében. A bélflóránk egyensúlyának felborulása nem egyszerűen emésztési panaszokhoz, puffadáshoz, de különféle betegségekhez - például inzulinrezisztencia, cukorbetegség, allergiák, migrén, elhízás - vezethet. Hogy elejét vegyük ezeknek a problémáknak, megszabaduljunk a fölös kilóktól, érdemes a rendszeres mozgás mellett kevesebb lisztet és cukrot bevinni, kis adagokban étkezni, illetve olyan táplálékokat fogyasztani, melyek kifejezetten segítenek abban, hogy a bélflóra egyensúlya helyrebillenjen.

1. Fogyassz napi rendszerességgel élőflórás natúr joghurtotkefirt, melyek a benne lévő probiotikumoknak köszönhetően segítenek helyreállítani a bélflóra megbomlott egyensúlyát, könnyítik az emésztést, segítik a fogyást.

2. Más erjesztett élelmiszerekhez hasonlóan a kovászos uborka is jótékonyan hat a bélflóra egyensúlyára. Ha igazán ki szeretnéd használni pozitív egészségügyi tulajdonságait, a levét is érdemes meginni!

3. A fokhagyma természetes antibiotikumként segít kordában tartani a káros bélbaktériumokat, ezáltal kiegyensúlyozza a bélflórát. Ráadásul mindemellett gombaellenes hatással is bír.

4. A savanyú káposzta ugyancsak probiotikus élelmiszer, mely a bélflóra egyensúlyának támogatása révén az immunrendszert is erősíti. Vásárláskor figyelj rá, hogy ne legyen pasztőrözött.

Ezek az ételek a legjobb probiotikum források

A probiotikumok olyan táplálékkiegészítők, melyek élő baktériumokat tartalmaznak, és általában a normál emberi bélflóra helyreállítását célozzák különböző betegségekben vagy antibiotikumkezelés után. Hatásosságukról ugyanakkor a mai napig nincs tudományos konszenzus: egyes szerzők szerint az alkalmazott baktérium faja mellett akár sejtvonaltól függően is változhat az élettani hatás, míg mások teljes egészében megkérdőjelezik a probiotikumok jótékony hatásait. Mindenesetre van néhány olyan természetes probiotikum forrás, amit bátran fogyaszthatunk, hiszen rendkívül egészségesek.

A bél az immunrendszer részeként fontos szerepet játszik a betegségek elleni védekezésben: éppen ezért a probiotikus élelmiszereket különösen jótékony hatásúnak tartják az egészségre. A tapasztalatok szerint a probiotikumok alkalmasak a bélflóra regenerálására antibiotikumok szedése után – írja a Gesundheit.de.

Egyes élelmiszerek természetes probiotikumként hatnak, mivel probiotikus baktériumokat vagy élesztőgombákat tartalmaznak. Ezek gyakran tejtermékek vagy más, bizonyos mennyiségű tejcukrot (laktózt) tartalmazó élelmiszerek.

További részletek itt.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: silviarita via Pixabay)

A galuska a magyar konyha egyik legfontosabb körete, amit levesbetétként és önálló ételként is fogyasztanak. Sokan mégis keverik a nokedlivel és csipetkével. Lássuk a különbséget, és a tökéletes galuska receptjét!