Meglepő eredmény, ez a korosztály a legrosszabb nagyszülő
Meglepő eredmény született, mivel a szakértők szerint, ez a korosztály a legrosszabb nagyszülő.
Manapság a nagyszülők helyzete merőben más, mint pár évtizedekkel ezelőtt. Korábban igazán gyakori volt, hogy több generáció élt együtt, a nagyszülők pedig aktívan kivették a részüket az unokák neveléséből. Azonban jelenleg más a helyzet, a nagyszülő korú felnőttek sokszor még dolgoznak, emiatt kevesebb idejük jut mindenre. Most pedig az is kiderült, hogy melyik generációt tartják a legrosszabb nagyszülőnek, olvasható az Infostart cikkében.
Ezért tartják a fiatalok rossz nagyszülőnek ezt a generációt
Újabb generációs vita bontakozott ki a közösségi médiában, miután egy Kylie Muse nevű TikTok-felhasználó videóban fakadt ki szüleire: szerinte az 1965 és 1979 között született X generáció tagjai nem szívesen segítenek az unokák körül, és önzőségük miatt sokszor elérhetetlenek a fiatal szülők számára, írja a lap.
Steigervald Krisztián generációkutató magyarázata szerint az X generációsok maguk is az elhanyagoltság generációja voltak: „kulcsos gyerekekként” gyakran töltötték egyedül a délutánokat, míg szüleik dolgoztak. Ez erősítette bennük az önállóságot és a túlzott individualizmust, ami most, nagyszülőként is érezteti hatását.
Szakértők szerint ennek következménye, hogy az X generációsok kiégve, fáradtan nem kívánnak bármikor bevethető, ingyenes bébiszitterré válni. Bár szeretik unokáikat, fontosnak tartják megőrizni saját szabadidejüket és életterüket, amelyet gyermekeik kirepülése után hosszú évek munkája árán tudtak visszaszerezni.
Az újabb generációs feszültség rávilágít: míg sok fiatal szülő természetesnek gondolja a nagyszülői segítséget, addig az X generáció számára ez gyakran teher, hiszen nincs saját, élő mintájuk az intenzív „nagyszülősködésre”.
Pénzt kap az a nagyszülő, aki vigyáz az unokájára
Korábban a 168.hu is megírta, hogy Horvátországban, a mindössze 37 ezer lakosú Szamobor városában egyedülálló programmal próbálják enyhíteni az óvodai férőhelyek hiányát. Az önkormányzat svéd mintára indította el azt a rendszert, amelynek keretében azok a nagyszülők, akik munkaidőben vigyáznak az unokájukra, gyerekenként havi 360 eurós nyugdíjkiegészítést (mintegy 145 ezer forintot) kapnak.
A kezdeményezés nemcsak anyagi támogatást jelent az idősebb generációnak, hanem megerősíti a családi kapcsolatokat, és segít csökkenteni az idősek társadalmi elszigeteltségét is. A program tavasz óta elérhető, és már huszonnyolc nagyszülő jelentkezett.
(Kiemelt kép: Pixabay)