Jól járnak a panelban élők: új pályázat csökkentheti a távfűtés díját

A panel mellett más társasháztípusok is részesülhetnek a támogatásból.

2025. július 1., 11:55

Szerző:

Most érdemes sietniük azoknak, akik távfűtést használnak az otthonukban, ugyanis egy új, ötmilliárd forintos támogatási programot indítanak el, amelynek célja, hogy az egyes társasházak és lakásszövetkezetek a fűtési rendszereiket átalakíthassák, és a mai igényeknek megfelelő, a mérést és a fűtésszabályozást lehetővé tevő, modern megoldásokat alkalmazzanak. Mindez érinti a panel, illetve az egyéb társasházak lakóit is – hívta fel a figyelmet az InfoStart az Energiaügyi Minisztérium bejelentésére hivatkozva.

A pályázatnak azért van különösen nagy jelentősége, mert a támogatásra 410 ezer háztartás jogosult, és ezen háztartások közül 200 ezerben meg is valósulhatnak a fejlesztések. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyes társasházak, valamint lakásszövetkezetek ingyenesen juthatnak hozzá a ma már nélkülözhetetlennek tűnő, távolról leolvasható fűtési költségmegosztókhoz, illetve le is cserélhetik vagy modernizálhatják a korábban már felszerelt, de a távolról történő leolvasásra még nem alkalmas mérőeszközöket. Emellett az adatgyűjtő rendszerek telepítésére is igényelhető vissza nem térítendő támogatás, valamint opcionálisan termosztatikus radiátorszelepek és alsó elzáró szerelvények felszerelése is finanszírozható ilyen módon.

A panelek egy részében már lecserélték a mérőeszközöket

Az elmúlt években számos társasházban, köztük a panelekben is felszerelték a költségmegosztókat, illetve modernizálták azokat, különösen a fővárosban. Ám még így is sokan küzdenek a magas távhőszámlákkal, amelyeket sok esetben nem éreznek jogosnak a fogyasztásuk alapján.

Ahol megvalósul a költségosztók beszerelése, a lakók a valós fogyasztásuk alapján fizethetik majd a távhőszámlákat, ami jelentős megtakarítást jelenthet a családoknak, hiszen adott esetben a távhőszámlák összegének csökkenését eredményezheti.

A támogatásnak köszönhetően a fejlesztés nem ró semmilyen anyagi terhet a lakókra nézve, ugyanakkor sokat profitálhatnak belőle. Mint azt az Energiaügyi Minisztérium kiemelte, a korszerű mérőrendszerek bevezetésével a távhődíj a későbbiekben már nem a lakás mérete vagy légköbmétere alapján, hanem a tényleges fogyasztás arányában kerül kiszámításra. Ez átláthatóbbá és igazságosabbá teszi a számlázást, valamint ösztönzi a tudatosabb energiahasználatot, ami hosszabb távon csökkentheti a rezsiköltségeket.

Egy pályázó minimum 100 ezer, maximum pedig 120 millió forint támogatást igényelhet. A kérelmeket érkezési sorrendben bírálják el, és a fejlesztések megvalósításának határideje 2026 vége. A pályázatokat 2025. június 30-tól lehet benyújtani, a keretösszeg 120 százalékának eléréséig, de legkésőbb 2026. június 30-ig.

Ezzel a pályázattal együtt több mint 100 milliárd forint áll rendelkezésre a távfűtés korszerűsítésére és környezetbarátabbá tételére, hiszen ahogyan arról korábban a 168.hu írt, elindult a Jedlik Ányos Energetikai Program is, melynek keretében komoly távhőfejlesztési munkálatok kezdődhetnek meg, amely hamarosan a panellakások energiahatékonyságát is növelheti.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: BALINT PORNECZI / AFP)