A panellakásban élők számára újabb támogatás érkezik
A távhőszolgáltatás korszerűsítése hosszú távon a panellakásban élők életét is megkönnyítheti.
A Jedlik Ányos Energetikai Program keretében komoly távhőfejlesztési munkálatok kezdődhetnek meg, amely hamarosan a panellakások energiahatékonyságát is növelheti – derült ki Czepek Gábor miniszterhelyettes közösségi médiában közzétett bejegyzéséből, amire az EconomX is felfigyelt.
Ahogyan arról a miniszterhelyettes írt, a Jedlik Ányos Energetikai Program célja, hogy zöldebbé, hatékonyabbá és jövőbiztossá tegye a hazai távfűtési rendszert. Ennek keretében új pályázatot indítanak, amely másfél millió lakossági fogyasztó számára is könnyebbséget jelenthet a jövőben.
A most nyilvánosságra hozott végleges pályázati kiírások alapján 2025. június 18-tól indulhat meg a jelentkezés az összesen 96 milliárd forintos fejlesztési csomagra, amelyet első körben a távhőtermelők és -szolgáltatók vehetnek igénybe. A cél nem kevesebb, mint a panelházak fűtését biztosító rendszerek gyökeres átalakítása – zöldebb energiaforrásokkal, modernebb technológiával, kisebb veszteséggel.
Magyarországon jelenleg 210-nél is több távhőrendszer működik, amelyek hozzávetőlegesen 700 ezer lakás fűtését biztosítják. Emellett 12 ezer közintézmény működését is ezek látják el, ezek között szerepelnek kórházak, iskolák és idősotthonok is. A most induló fejlesztés tehát milliók életére lesz közvetlen hatással.
A panellakások korszerűsítésére hatalmas az igény
Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, a panel még mindig az egyik legkeresettebb lakástípus Magyarországon. Korábban ugyan sokan azzal érveltek ellene, hogy a távfűtés drága és kiszámíthatatlan költségeket generál, ám a gázárak változásával egyre inkább úgy tűnik, hogy ez az egyik legmegbízhatóbb fűtéstípus.
A most közzétett információk alapján kiderül, hogy a program részeként:
51 milliárd forint jut a távhőrendszerek megújuló energiára történő átállítására,
45 milliárd forintot fordítanak az infrastruktúra modernizálására,
25 milliárd forint segíti az energiahatékonysági fejlesztéseket,
míg 20 milliárd forint a hulladékhő és megújuló hőforrások bekapcsolását finanszírozza.
A fejlesztések kulcsszerepet játszanak abban, hogy Magyarország csökkentse földgázfüggőségét: a tervek szerint egyre nagyobb arányban alkalmaznak majd ipari hőszivattyúkat, földhőt vagy biomasszát. Emellett a csővezetékek szigetelésével, cseréjével visszaszorítják a hő- és vízveszteségeket, ami nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontból is kulcsfontosságú lépés.
A Jedlik-program nemcsak technológiai váltást hoz, hanem hosszú távon is átrajzolhatja a lakótelepek energetikai térképét. Az átalakulás nem ígéret, hanem konkrét pályázatokkal, határidőkkel, forrásokkal megtámogatott terv – amely már idén nyáron elindul.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)