A panellakások ennyiért kelnek most el az ingatlanpiacon
A panellakások még mindig kifejezetten kelendőek.
Hiába a hirdetett ár, a legtöbb lakóingatlan esetében ma is lehet alkudni az eladáskor. A panellakások azonban más ligában játszanak: ezeknél a típusoknál szinte eltűnt az alku lehetősége, sőt Budapesten előfordult, hogy a vevők az irányárnál is többet kínáltak ezekért az ingatlanokért – számolt be róla az EconomX.
A portál arról írt az OTP Ingatlanpont friss elemzésére hivatkozva, hogy 2025 márciusa és májusa között országosan átlagosan 5,8 százalékkal tudták lejjebb faragni a vevők a meghirdetett lakásárakat. A családi házak esetében ez a szám elérte a 7,8 százalékot, míg a nem panel lakásoknál 2,8 százalékra csökkent ez az arány. A panellakások esetében viszont mindössze 2 százalékos volt az alkulehetőség, ami rekord alacsony szintet jelent.
A panellakások iránt továbbra is hatalmas a kereslet
A fővárosban a számok még látványosabbak. A panellakások esetében az eladási árak nemhogy nem csökkentek, hanem átlagosan 0,3 százalékkal meg is haladták a hirdetett összeget. Ez példátlan fordulat, hiszen hogyan arra a portál is emlékeztet, korábban sosem fordult elő, hogy egyes lakástípusok ilyen mértékű keresletet generáljanak. A háttérben sokszor a vevők versenye áll, hisze egy-egy jó állapotú, kedvező fekvésű panellakásra jellemzően többen is licitálnak.
Érdemes tudni, hogy Budapesten jelenleg 1 millió forint körül alakul az átlagos négyzetméterár a panellakások esetében, de egyes kiemelt területeken, például a XI. kerületben akár az 1,4 millió forintot is elérheti. A vidéki nagyvárosok valamivel olcsóbbak, de jellemzően itt is 800-900 ezer forintos négyzetméterárakkal lehet számolni, ennél olcsóbban már nem elérhető ez a lakástípus.
A fővárosi piacon összességében 1,6 százalék volt az átlagos árengedmény mértéke, ami 2020 óta a legalacsonyabb érték. Ez azt jelzi, hogy a kereslet szűkülés helyett inkább fókuszáltabbá vált: az érdeklődők gyorsabban döntenek, és inkább elfogadják az eladók feltételeit, hogy hozzájuthassanak a kiszemelt ingatlanhoz. Kiemelték: a budapesti családi házak esetében 3,6 százalékos, a nem panel típusú lakásoknál pedig 1,8 százalékos volt az alku tere az elmúlt időszakban, ez utóbbi pedig egy újabb mélypontot jelent.
Vidéken ugyanakkor más a helyzet. A megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban valamelyest nőttek az esélyek az alkura, hiszen a télen megfigyelhető 3,9 százalékról 4,4-re emelkedett az árengedmények mértéke. A legnagyobb mozgástér továbbra is a házaknál figyelhető meg, hiszen ezeknél az ingatlanoknál 6,9 százalékos volt az árengedmény, míg a nem panellakásoknál 3,6, a paneleknél pedig 2,8 százalékos. Utóbbi egyébként megegyezik a téli adattal, ami azt bizonyítja, hogy a vidéki nagyvárosokban is tartós a panellakások iránti kereslet.
A kisebb városokban átlagosan 6,3 százalékos volt az alku aránya, míg a községekben ez az arány elérte a 8,6 százalékot is. A szakértők szerint ez azzal magyarázható, hogy a periférián lévő ingatlanok iránti kereslet kevésbé stabil, az áralku itt továbbra is a lakásvásárlási- és eladási folyamat szerves része.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Balint Porneczi / AFP)