Összeomlott a baleseti sebészet a Szent János Kórházban

A kórház működésképtelensége ma már nem kivétel, hanem rendszerhiba. A Szent János Kórház traumatológiai osztályán leállt a baleseti sebészet, miután a frissen felújított épület klímája csődöt mondott a nyári hőségben.

2025. július 1., 11:22

Szerző:

A kórház, amelynek traumatológiai részlegére alig egy éve több milliárd forintot költöttek, hétfőn gyakorlatilag működésképtelenné vált. A döntést azután hozták meg, hogy a klímaberendezés meghibásodott, és a kánikulában ellehetetlenítette az ellátást. Az érintett intézmény nem más, mint a budai régió egyik kulcskórháza, a Szent János Kórház.

Kórház, ahol 21 milliárd forint sem garancia a működésre

Dr. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő hívta fel a figyelmet a döbbenetes esetre, miközben egy szegedi végzős orvostanhallgató épp az összeomlott egészségügyről beszélt diplomabeszédében, a főváros egyik kiemelt kórházában összeomlott a rendszer, szó szerint.

Azt a tényt, hogy mennyire az összedőlés szélén áll az egészségügy, mi sem bizonyítja jobban, hogy éppen most, amikor a bátor végzős szegedi kolléga, Kincse Csongor elmondja, a beszédét a végzős orvosok között, rámutatva arra, hogy ők egy ilyen szétesett, összedőlt rendszerben kénytelenek dolgozni, tehát mi sem bizonyítja jobban, hogy ma leállt a teljes baleseti sebészeti ellátás a Szent János Kórházban

– fogalmazott az egészségügyi szakértő a Facebook-oldalán.

A János Kórház fejlesztésére 21 milliárd forintot fordítottak, a traumatológiai osztályra külön 10 milliárdot, mégis csak hónapokkal az ünnepélyes átadás után máris működésképtelenné vált a rendszer egy alapvető technikai hiba miatt.

A Szent János kórház a HVG megkeresésére megerősítette, hogy a traumatológiai osztályon az ellátás néhány órás fennakadás után ismét zavartalanul működik. Mint írták, a leállás oka az volt, hogy a légtechnikai rendszer folyadékhűtője nem tudta biztosítani a szükséges hőmérsékletet. A hibát azonnal jelezték a szakembereknek, akik rövid időn belül elhárították a problémát. Hozzátették: a betegellátás a technikai üzemzavar idején is folyamatos és teljes körű maradt.

Egyre többen fordulnak inkább a magánegészségügy felé

 

Mint írtuk, miközben az állami egészségügy ezer sebből vérzik, addig a magyarok egészségpénztári megtakarításainak jelentős része a magánegészségügyben köt ki. Azaz a lakosság egyre nagyobb mértékben fordul fizetős egészségügyi szolgáltatókhoz, miközben nő az egészségpénztári taglétszám és a befizetések összege is. Ennek köszönhetően 2025 első három hónapjában 2,38 milliárd forintot fizettek be a munkáltatók a dolgozóik számlájára, 13,9 százalékkal többet, mint a megelőző évben.

Egészségügyi szolgáltatásokra összességében 19 százalékkal költöttek többet a tagok 2025. első negyedévében, mint egy évvel korábban, így az emelkedés további 2,7 százalékkal haladta meg a megelőző negyedévi növekedést. Főként gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre, valamint magánorvosi szolgáltatásokra költöttek a tagok. Az OTP Egészségpénztár például arról számolt be, hogy tagjai közül egyre többen fizetnek magánorvosi vizsgálatokért és beavatkozásokért.

(Kiemelt képünkön a Szent János Kórház. Fotó/Forrás a kórház hivatalos weboldala)

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.