Egészségügy: július 1-jén több szolgáltatás is szünetel
Közeledik a Semmelweis-nap, emiatt több egészségügyi szolgáltatás is szünetel.
Július 1-jén, a Semmelweis-napon, a magyar egészségügy napján munkaszüneti napot tartanak az egészségügyi dolgozók. Ezen a napon minden nem sürgős egészségügyi szolgáltatás szünetel, így zárva lesznek a háziorvosi, fogorvosi, szakorvosi rendelők, a védőnői tanácsadók, valamint a legtöbb gyógyszertár is, olvasható az Economx cikkében.
Ezek az egészségügyi szolgáltatások szünetelnek
A folyamatos betegellátást a megszokott ügyeleti rend szerint biztosítják, így csak sürgős esetben lehet orvoshoz fordulni. Az ügyeleti patikák, a 0–24 órás gyógyszertárak és a készenlétet tartó gyógyszertárak gondoskodnak a gyógyszerellátásról.
Fontos, hogy minden rendelő és gyógyszertár jól látható helyen köteles feltüntetni a legközelebbi ügyelet vagy nyitva tartó gyógyszertár elérhetőségét, címét és telefonszámát. A nyitva tartó patikák listája az NNGYK honlapján és az Egészségablak applikációban is elérhető.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatása szerint ezen a napon szünetel az anonim AIDS szűrés és tanácsadás is. Ha kérdés merül fel, az Egészségvonal 1812-es zöldszámán az ügyintézők július 1-jén is elérhetők. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy a tervezhető orvosi vizsgálatokat és gyógyszervásárlást lehetőleg ne ezen a napon intézzék, hanem előtte vagy utána.
Változik a krónikus betegek helyzete
A kormány elindította a Krónikus Betegségmenedzsment Programot, amelynek célja a leggyakoribb krónikus, nem fertőző betegségek hatékonyabb megelőzése, korai felismerése és gondozása, derül ki a Magyar Közlönyben megjelent új rendeletből.
A program része Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének, amely az alapellátás megerősítését és a praxisközösségek szerepének növelését is kiemelten kezeli. Az új rendszerben a háziorvosok kulcsszerepet kapnak, hiszen cél, hogy minél hamarabb észleljék a kockázatokat, és időben elkezdődhessen a kezelés.
A program kimenet-alapú finanszírozást vezet be, így anyagi ösztönzőt is nyújt az alapellátás szereplőinek a hatékonyabb betegellátás érdekében. A szakmai előírások betartásával és a praxisközösségek együttműködésével a kormány szerint jelentősen javulhat a lakosság egészségi állapota.
A kiemelt fókuszterületek:
- Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD)
- Szív- és érrendszeri megbetegedések
- Magas vérnyomás
- Cukorbetegség
(Kiemelt kép: Pixabay)