Új forintot vezetnek be Magyarországon, ez a személy lesz az érmén
Ismét új forintot adnak ki, mutatjuk, miért olyan különleges!
Korábban a 168.hu is többször beszámolt arról, hogy rendszeresen adnak ki különféle emlékérméket limitált példányszámban. A különleges forintokat mindig hamar elkapkodják a gyűjtők, annak ellenére, hogy az áruk kifejezetten magas. Most újabb érmék jelentek meg, és van köztük pár igazán különleges, írta meg a Pénzcentrum.
Újabb forintok jelentek meg
A Magyar Nemzeti Bank idei kibocsátási programjának egyik legkülönlegesebb darabja Szent László király emléke előtt tiszteleg. Az „Országépítő királyok Árpád dinasztiájából” sorozat harmadik részeként megjelent emlékérmék három változatban érhetők el:
- 500 000 Ft névértékű egy unciás színarany érme (500 példányban)
- 20 000 Ft névértékű egy unciás színezüst érme
- 3 000 Ft névértékű színesfém változat
Szent László király (1077–1095) igazságos uralkodóként megerősítette a keresztény magyar államot, törvényei a magántulajdon és az egyház védelmét szolgálták, és sikeresen védte az ország keleti határait is. Szentségét 1192-ben ismerte el az egyház. Az emlékérmék elsődleges célja az ismeretterjesztés, ezért mindennapi fizetésre nem ajánlottak, a névérték a gyűjtői érték megőrzését szolgálja.
Az érmék előoldalán Szent László egyik korabeli ezüst dénárjának részlete látható sematikus portréval, míg a hátoldalon a lovagkirály hermájának félprofilból ábrázolt részlete szerepel. A motívumokat Tóth Zoltán ötvös iparművész tervezte. Az MNB ezzel folytatja az Árpád-házi királyokat bemutató sorozatot, amelyben korábban már Szent István és I. András is helyet kapott.
Ezek a régi magyar pénzek sokat érnek
Korábban a 168.hu is beszámolt róla, hogy a Vatera online piactér friss közleménye szerint az elmúlt év a gyűjtők szempontjából kiemelkedően sikeres volt: több mint 185 ezer pénzérme- és bankjegytranzakció zajlott le az oldalon. A legnagyobb érdeklődés a magyar fémpénzek és papírpénzek iránt mutatkozott, melyek forgalma háromszorosa volt a külföldi pénzekének.
A vásárlók egy-egy tételre átlagosan 10–12 ezer forintot költöttek, míg külföldi pénzek esetében ez jóval alacsonyabb volt. Az egyik legértékesebb és legérdekesebb eladás egy 1848-as kamatos utalványhoz köthető, amely több mint 5,5 millió forintért cserélt gazdát. A szabadságharc idején kibocsátott értékpapír ritkasága és kiváló állapota nagyban növelte értékét.
A Vaterán belül az aranypénzek kiemelkedő szerepet töltöttek be: ezeknél az átlagos tranzakciós érték 200 ezer forint felett alakult.
A legkeresettebb kategóriák:
- Magyar fémpénzek
- Aranypénzek (magyar és külföldi)
- Magyar papírpénzek
- Külföldi fémpénzek
- Emlékérmek és plakettek
A Vatera szerint a hazai pénztörténeti relikviák továbbra is rendkívül népszerűek, és a gyűjtők aktivitása idén is fokozódni látszik.
(Kiemelt kép: Pixabay)