Új pénz jelent meg, mutatjuk, hogy néz ki a 3000 forintos
Ismét új pénz jelent meg Magyarországon, ezúttal egy fém 3000 forintost vásárolhatnak meg a gyűjtők.
Korábban többször beszámolt már róla a 168.hu is, hogy a Magyar Pénzverő Zrt. rendszeresen ad ki különleges emlékérméket. Az ilyen emlékérméket legtöbbször valamilyen évforduló vagy ünnep miatt bocsátják ki, és névértéken lehet őket megvásárolni. Most újabb pénz jelent meg, a 3000 forintos címlet a Budapest Várnegyed Nemzeti Emlékhely előtt tiszteleg.
Különleges dolog került az új pénz hátoldalára
2025-ben újabb különleges darabbal bővül a nemzeti emlékhelyeket bemutató színesfém emlékérme-sorozat, ezúttal a Budapest Várnegyed Nemzeti Emlékhely előtt tisztelegve. Az érmét három jelentős építészeti jubileum apropóján bocsátják ki: 600 éve zajlott a Budai Vár újjáépítése Cillei Borbála megbízásából, 150 éve kezdődött a Várkert Bazár építése, és 120 éve indult a királyi palota mai arculatának kialakítása Ybl Miklós és Hauszmann Alajos tervei nyomán.
A nemzeti emlékhelynek számító Budai Várnegyed Magyarország egyik legfontosabb történelmi és kulturális központja, 1247 óta – megszakításokkal – az államigazgatás helyszíne. Napjainkban is központi szerepet tölt be a magyar állami reprezentációban, itt található többek között a Sándor-palota, a Miniszterelnökség, a Mátyás-templom, valamint a Budavári Palotában működő Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Galéria.

Fotó: Magyar Pénzverő Zrt.
Az emlékérme előlapja aszimmetrikus hármas körkompozícióban jeleníti meg a Mátyás-templom Schulek Frigyes által tervezett „Isten báránya” ólomüvegablakát, és a körülötte található falfestmény részletét. A motívumok a helyszín szakrális és kulturális jelentőségét hangsúlyozzák. Az előlapon a kötelező pénzérme-elemek is megtalálhatók: „MAGYARORSZÁG” felirat, „3000 FORINT” értékjelzés, a „2025” verési évszám és a „BP.” verdejel.
A hátoldalon a Budapest Várnegyed látképe tárul elénk délkeleti nézőpontból. Az előtérben a Várkert Bazár, míg a háttérben a Budavári Palota, a Sándor-palota, valamint a Mátyás-templom rajzolódik ki. A kompozíciót a „BUDAPEST VÁRNEGYED NEMZETI EMLÉKHELY” felirat övezi, és helyet kapott rajta a nemzeti emlékhelyeket bemutató sorozat közös emblémája, valamint az érme tervezője, Veres Gábor szobrászművész mesterjegye is.
A 2014 óta évente bővülő érmesorozat legújabb darabja nemcsak az ország egyik legjelentősebb örökségi helyszínének állít emléket, hanem a magyar építészet és történelem kiemelkedő alakjaira is reflektál.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)