Szijjártó Péter olyan luxusgéppel utazgat, mint a kuvaiti királyi család
Szijjártó Péter egy év alatt 22-szer repült egy olyan magángéppel, amit a világ leggazdagabbjai használnak. A külügyminiszter már régóta nem száll menetrend szerinti járatra, és ha nincs honvédelmi gép, jöhet a bérelt luxus.
Miközben egy átlagos külügyminiszter szinte bárhova eljutna egy hagyományos kereskedelmi járattal vagy akár egy olcsóbb chartergéppel, Szijjártó Péter más utat választ. A külgazdasági és külügyminiszter tavaly július óta 22 alkalommal vette igénybe az OE-IIS lajstromjelű magánrepülőt, amelyet egyes források szerint a kuvaiti királyi család is használ.
Szijjártó Péter elsősorban akkor utazik ezzel a Gulfstream G-V típusú géppel, amikor a honvédelmi célra besorolt, de hasonlóképp fényűző állami repülő nem elérhető. A menetrend szerinti járatok lehetőségét már jó ideje kizárta, így a külügyminiszter Belgrádtól New Yorkig mindenhová a többmilliárdos luxussal repül – írja az Átlátszó.
Szijjártó Péter nem szeret megállni tankolni
A Gulfstream G-V különlegessége, hogy hatalmas hatótávolsággal rendelkezik, ezért például egy Ázsiába vagy Amerikába tartó út során nem szükséges köztes tankolás. Az Átlátszó cikke szerint olcsóbb, kisebb géppel is meg lehetne oldani az utakat, ám azokkal akár 45 percet is várni kellene egy benzinkútnál – már ha repülőről van szó.
Szijjártó Péter azonban a megszakítás nélküli kényelemre esküszik. A Gulfstream fedélzetén 16 utas fér el, ággyá alakítható ülésekkel, de ha valaki fekve szeretne aludni, azt csak hatan tehetik meg egyszerre. Ez a típus valóban inkább úszik, mint repül, néma luxus a levegőben, prémium borokkal és teljes elszigeteltséggel.
A kormány titkolja, mennyibe kerül mindez
A repülőgépes utak költségeit a minisztérium nem hajlandó nyilvánosságra hozni. Egy 2023-as törvénymódosításra hivatkozva a Külgazdasági és Külügyminisztérium közölte: biztonsági és szuverenitásvédelmi okokból nem adnak ki részletes adatokat az utazások áráról.
A döntés jogi alapja ugyan létezik, de politikailag igencsak kényes, hiszen közpénzből finanszírozott utakról van szó. A nyilvánosság teljes kizárása mellett Szijjártó Péter utazási gyakorlata újra és újra felveti a kérdést: hol a határ a diplomáciai szükségszerűség és a személyes kényelem között?
(Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala)