Krónikus derékfájás? Ez a betegség egyre több magyart dönt le a lábáról

A derékfájás már nem csupán az idősebb generáció problémája, egyre több fiatal és középkorú ember is érintett. A panaszok gyakorisága aggasztó ütemben nő Magyarországon, miközben a nemzetközi szakirodalom szerint a probléma hátterében sokszor nem csak testi okok állnak.

2025. június 30., 16:08

Szerző:

A derékfájás az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, amely világszerte emberek millióinak életminőségét rontja. A Mayo Clinic cikke szerint a krónikus derékfájás sok esetben nem egy konkrét sérülés vagy elváltozás következménye, hanem összetett fizikai, pszichológiai és életmódbeli tényezők eredménye. Ez különösen igaz a fejlett országokra, ahol a mozgásszegény életmód és a folyamatos stressz komoly rizikófaktorként jelentkezik.

Derékfájás: nem csak az ülőmunka a felelős

Magyarországon a derékfájás leggyakoribb okaként az ülőmunkát és a helytelen testtartást említik, de az orvosok szerint nem lehet egyetlen tényezőre visszavezetni a problémát. A fizikai inaktivitás, az elhízás, a dohányzás, a depresszió és a rossz alvásminőség mind hozzájárulhatnak a fájdalom kialakulásához és fennmaradásához. A Harvard szakértői szerint fontos a komplex szemlélet, nem elég fájdalomcsillapítókat szedni, az életmódváltás kulcsfontosságú.

A túlkezelés is árthat

A derékfájás kezelésében gyakori a túlzásba vitt képalkotó vizsgálat, gyógyszerhasználat és műtét. Mint írtuk, a túlkezelés nemcsak hatástalan lehet, de akár hosszabb távon ronthatja is a beteg állapotát. Ehelyett javasolják az aktív fizioterápiát, a pszichológiai támogatást és a munkába való visszatérést célzó programokat. A derékfájás ugyanis gyakran nem „gyógyítható” klasszikus értelemben, de jól kezelhető, ha az érintett megtanul együtt élni vele, és megfelelő stratégiákat alkalmaz.

A derékfájás nem egyetlen orvosi megoldást igényel, hanem egyénre szabott, több szakterületet átfogó kezelést. Magyarországon is egyre többen fordulnak úgynevezett multidiszciplináris fájdalomklinikákhoz, amelyek holisztikus szemlélettel nyújtanak segítséget, de az egészségügyi rendszer terheltsége miatt ezek a lehetőségek egyelőre korlátozottan elérhetők.

(Fotó: fairpharma via Pixabay)

 

A hosszan tartó napsugárzás károsítja a bőrt, leégést, korai bőröregedést és bőrrákot okozhat, így az UV-védelem mára a nyári szezon megkerülhetetlen tényezőjévé vált. Nem csak a bőrünk, a szemünk is veszélynek van kitéve. Lássuk, mit tehetünk, hogy megóvjuk magunkat a napsugarak káros hatásától!