Több nyugdíjat kap az, aki vigyáz az unokákra, itt vannak a részletek

Ebben az országban több nyugdíj jár az időseknek, ha vigyáznak az unokákra.

2025. május 26., 13:21

Szerző:

Egyes városokban komoly problémát jelent az óvodai férőhelyek száma. Ezért egy horvátországi városban már úgy próbálják megoldani a kialakult helyzetet, hogy nyugdíjkiegészítést kap az a nagyszülő, aki a munkaidő alatt vigyáz az unokájára, olvasható a sonline.hu cikkében.

Ekkora kiegészítést kapnak a nyugdíjasok

Horvátországban, a 37 ezer lakosú Szamobor városában különleges kezdeményezéssel próbálják áthidalni az óvodai férőhelyek szűkösségét. Az önkormányzat svéd mintára indított programjában azok a nagyszülők, akik munkaidőben vigyáznak az unokájukra, gyerekenként havi 360 eurós nyugdíjkiegészítést kapnak. Ez az összeg – mintegy 145 ezer forint – jelentős támogatás lehet az idősebb generációnak, miközben segíti a fiatal szülőket is. Az AFP hírügynökség beszámolója szerint a tavasz óta elérhető programra már huszonnyolcan jelentkeztek.

A rendszer nem csupán pénzügyi szempontból előnyös, hanem megerősíti a családi kapcsolatokat és csökkenti az idősek társadalmi elszigeteltségét is. A program rávilágít arra a problémára is, hogy manapság egyre ritkább az együttműködés a generációk között. Egy magyar iskolapszichológus tapasztalatai szerint a fiatal szülők gyakran nem kérnek a nagyszülői nevelési mintákból, mondván, az idősebbek nem értik a mai világot – helyettük inkább az internetet tekintik nevelési forrásnak.

Változik a nyugdíjkorhatár

Korábban a 168.hu is megírta, hogy az egyik európai országban hamarosan 70 év lesz a nyugdíjkorhatár. Dániában 2040-re pedig már 70 éves korukig fognak dolgozni az állampolgárok. Az új szabályozás fokozatosan lép életbe, elsőként 2030-ban 68, majd 2035-ben 69 évre nő a korhatár, végül 2040-ben éri el a 70 évet. A döntés mindenkit érint, aki 1970. december 31. után született.

A dán modell sajátossága, hogy már 2006 óta érvényben van egy élettartamhoz kötött indexálási rendszer, amely a születéskor várható élettartamhoz igazítja a nyugdíjkorhatárt. A reform célja a nyugdíjrendszer fenntarthatóságának biztosítása, figyelembe véve a lakosság elöregedését és a növekvő várható élettartamot. A törvényt 81 képviselő támogatta, 21-en ellenezték.

Ugyanakkor nem mindenki ért egyet az intézkedéssel. Mette Frederiksen szociáldemokrata miniszterelnök – aki jelenleg 47 éves – még 2023 augusztusában úgy nyilatkozott a Berlingske című napilapnak, hogy „nem hisz a nyugdíjkorhatár automatikus emelésében”, és jelezte, hogy nyitott a rendszer felülvizsgálatára, ha a korhatár eléri a 70 évet.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)