Nyugdíjasok is a csalók áldozataivá válhatnak – ennek a mesének soha ne dőljön be
A kiberbűnözők sok esetben kifejezetten a nyugdíjasok átverésére szakosodnak.
Az internet és a telefon elterjedése teljesen átalakította a mindennapokat, és bár a használatuk alapvetően kényelmes megoldásokat kínál, ám a csalók is felismerték, hogyan használhatják fel ezeket az átverésekhez. Különösen a nyugdíjasok vannak nagy veszélyben, akik nem feltétlenül vannak tisztában a digitális világ egyes területeivel – hívta fel a figyelmet a KiberPajzs.
A szakemberek minden alkalmat megragadnak, hogy bemutassák, melyek a legújabb csalástípusok, ám ezek olyan tempóban változnak, hogy lehetetlen az összes eshetőségre felkészülni. Ugyanakkor bizonyos alapszabályok betartásával máris sokat tehetünk egy esetleg támadás kivédéséért, hiszen az alapok soha nem változnak.
Bár manapság egészen összetett csalásokról is érkeznek beszámolók, de ezek célja mindig az adatok, illetve az áldozatok pénzének megszerzése. Az átveréssel próbálkozhatnak telefonon, e-mailben, SMS-ben vagy akár ez ártalmatlannak tűnő hirdetéssel is, de aki tudatosan használja a világhálót, elkerülheti a veszélyes helyzeteket.
A nyugdíjasok ennek a trükknek dőlnek be
Gyakran előfordul, hogy az idősebb generációk tagjai elzárkóznak az internethasználattól, mondván nem értenek hozzá, és nem szeretnék kockára tenni a pénzüket azzal, hogy esetleg csalók hozzáférnek például a bankszámlájukhoz. Csakhogy a bűnözők akár telefonon is felvehetik a kapcsolatot a gyanútlan áldozatokkal.
A telefonhívások során a csalók általában megpróbálnak a nyugdíjasok érzelmeire hatni, illetve rájuk ijeszteni például azzal, hogy veszélyben van a bankszámlán tárolt pénzük. Aki nem jártas ebben, könnyen bedőlhet, ha sürgetik, és veszélyben érzi a pénzét.
Legalább ennyire sikeres a nyugdíjasok körében az a csalástípus is, amikor valamilyen nyereménnyel kecsegtetnek a telefonhívások során, ám ahhoz, hogy ehhez a hívott fél hozzájusson, meg kell adnia a személyes adatait. Mindez azért rendkívül veszélyes, mert akár a bankszálához tartozó adatokat is elkérhetik, és pillanatokon belül teljesen kiüríthetik azt.
A szakemberek szerint a nyugdíjasok érdemes felkészíteni arra, hogy mindig legyen gyanús számukra, ha valaki telefonon vagy e-mailben kér tőlük jelszavakat és felhasználóneveket, vagy hihetetlennek tűnő történettel próbálják meg rávenni őket, hogy utaljanak el egy nagyobb összeget egy megadott bankszámlaszámra, vagy egyéb módon próbálnak meg tőlük pénzt kicsalni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)