Az állatorvos szerint, ekkortól van túlságosan hideg a kutyáknak
Az ország jelentős részén számíthatunk hideg időre, ez pedig a kutyák szervezetét is megviseli.
Az elmúlt napokban már sok helyre megérkeztek a kemény mínuszok, ami nagyon megviselheti a kutyák szervezetét. A kint tartott kutyák esetében nagyon figyelni kell a veszélyekre, erről írt azénkutyam.hu.
Erre kell figyelni a kint tartott kutyák esetében
A lap dr. Vada Edina állatorvos segítségével járta körbe a témát, aki különféle ajánlásokat adott arra vonatkozóan, mire kell figyelni a kint tartott kutyák esetében. Elárulta, hogy számos szempontot ajánlott figyelembe venni, elsőként is, hogy milyen fajta a kutya. Ez nagyban meghatározza, honnan származik, ott milyen az idő, ez alapján pontosabb képet kaphatunk arról, fázik-e télen. A második szempont a méret és a szőrzet, a nagyobb testű kutyák jobban bírják a hideget, több hőt termelnek és lassabban hűlnek ki. De önmagában ez nem elég, mivel megfelelő szőrzetre is szükség van, ami védi az ebet.
Nagyon fontos a kutya kora, a kölyökkutyák nehezebben bírják a hideget, valamint az idősebb ebek is nehezebben birkóznak meg az időjárás viszontagságaival. A meleg sokkal jobban esik az ízületeiknek, ezért jobb, ha télen bent húzhatják meg magukat. Elmondta a lapnak, hogy vannak bizonyos egyéni körülmények, amelyeket figyelembe kell venni, például, ha műtétje volt a kutyának, vagy valamilyen betegsége van.
Ekkortól van igazán hideg
Az állatorvos elmondta, hogy több dologtól függ, hogy mikortól van igazán hideg. Többek között a csapadékosságtól, attól, hogy mennyire van hozzászokva a kutya a hideghez, vagy éppen milyen a fekhelye. Ennek ellenére vannak különféle ajánlások, amelyek alapján meg lehet határozni, kint maradhat a kutya vagy sem.
Kisebb testű kutyák esetében már száraz időben 4 foktól potenciális veszélyekről lehet szó, a veszélyes idő -4 foktól kezdődik, -7 foktól pedig akár életveszélyes időről is beszélhetünk. Közepes testű kutyáknál ez a szint a következők szerint alakul: 4, –4 és –12 fok. A nagy testű kutyáknál pedig az alábbi hőmérsékleteket ajánlott figyelembe venni: 1, –10 és –12. Nedves időben már a magasabb hőmérséklet is veszélyeket jelenthet, ahhoz, hogy ezt meghatározhassuk, adjunk hozzá minden fokhoz két fokot.
A hőmérséklet mellett nagyon fontos, hogy figyeljük az állat reakcióit, mivel nagyon sok minden befolyásolhatja az állat hőérzetét. Ha az alábbiakat tapasztaljuk, akkor az eb nem maradhat kint: remegés, lassabb légzés, hideg füle, zavarodottság, lassabb szívritmus, gyengeség.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)