Egekbe szökhet egy csésze kávé ára: tényleg luxustermék lesz a magyarok kedvenc itala?

Soha nem látott szintekre emelkedett a kávé tőzsdén jegyzett ára, de vajon mit jelent ez a napi fogyasztókra nézve?

2024. december 6., 14:47

Szerző:

Ahogyan arról portálunk is hírt adott 47 éve nem látott csúcsra emelkedett a kávé tőzsdén jegyzett ára. Ennek hátterében egyebek között az áll, hogy Brazíliában nagyon száraz volt az időjárás, ami hosszabb távon is károkat okozott a kávétermelésben. Persze jogosan merülhet fel a kérdés, hogy ez a drágulás milyen hatással lesz a napi fogyasztókra, például várhatók-e ármelkedések a kávézókban. 

1000 forint egy csésze kávéért? 

Ennek kapcsán Jarjabka Zoltán szólalt meg a Délmagyarnak, a szegedi Kék Elefánt Kávézó vezetője elmondta, nem lehetetlen, hogy ezer forintot is elkérnek majd egy csésze presszókávéért. A fogyasztók egyébként már most is érezhetik az elszálló kávéárak hatását, hiszen a boltokban egy negyedkilós kávét már nem nagyon lehet 1000 forint alatt kapni, a kilónkénti ár pedig 7 ezer forint közelében áll. Jarjabka Zoltán elmondása szerint a már fentebb is említett szélsőséges időjárás valóban hozzájárulhat ahhoz, hogy többe kerüljön a kávé, de emellett a növekvő kereslet, sőt az Unió szigorú import-szabálya is rátehet a dologra egy lapáttal. Az unió új előírása értelmében ugyanis a kereskedőknek bizonyítaniuk kell azt, hogy az EU-ba hozott kávék nem erdőirtott földekről származnak. 

Meddig lehet emelni? 

A Kék Elefánt Kávézó vezetője azonban azt mondja az árakat az egekbe egyszerűen nem lehet emelni, mert létezik egy lélektani határ. Úgy véli egy csésze presszó esetén ez 1000 forint, ami náluk jelenleg 650 forintért kapható. Jarjabka Zoltán egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy Szegeden is lehet ennyi egy csésze kávé ára, mivel szerinte a mostani pánik valójában még csak a kezdet. 

 Az ezer forintos kávé durva lenne, de nem lehetetlen 

– mondta. 

Mi várható? 

Mint megírtuk az előrejelzések szerint biztosan drágulásra lehet számítani, mert a készletek szűkösek, a kutatások szerint pedig a kávéfogyasztás valóban folyamatosan növekszik. Egy 2023-as jelentés szerint például Brazília kávétermelése 24 éves mélypontra került, viszont úgy gondolják, ez a következő években pozitív irányban változhat. További részletek ebben a cikkünkben.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.