Biztonságos sportolás kánikulában: ezeket a szabályokat kell betartani

A kánikula próbára teszi még a legedzettebbek állóképességét is. Bizonyos szabályok betartásával azonban még a szélsőségesen meleg időjárásban is biztonságosan sportolhat.

2024. augusztus 14., 15:03

Szerző:

Az erősebb intenzitású fizikai aktivitás a nyári melegben igencsak megterhelheti a szervezetet – főként a szívet és az érrendszert –, valamint könnyen kiszáradáshoz, hőgutához is vezethet – hívja fel a figyelmet a Házipatika. Mindezek ellenére azonban nem kell feltétlenül lemondani a nyári sportolásról, hiszen kellő tudatossággal a nyári hónapokban is biztonsággal sportolhat – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

Ha ezeket a szabályokat betartja, biztonságos lesz a sportolás a melegben is

1. A kora reggeli vagy az esti órákra ütemezze a napi testedzést!
2. A szabadban mindig viseljen napellenzőt és napszemüveget, valamint lehetőleg válasszon világos színű ruhát!
3. Használjon naptejet!
4. A bemelegítésről még a kánikulában se feledkezzen meg! Ilyenkor is fel kell készítenie a testét a megterhelésre.
5. Gyakrabban tartson pihenőket!
6. Folyamatosan pótolja a folyadékot!
7. Figyeljen a teste jelzéseire: amennyiben szédülést, hányingert, fejfájást és/vagy hányást tapasztal, azonnal álljon meg, pihenjen és igyon!
8. Felhevült testtel sose ugorjon vízbe, mert könnyen szívmegállást okozhat! Úszás előtt mindig hűtse le a testét hideg zuhannyal!
9. A folyadékot érdemes különböző módokon pótolni, a szükséglet nagy részét azonban lehetőleg tiszta vízzel fedezze! Ezenkívül ihat tejet, cukormentes italokat és sportitalokat is.
10. A koffeintartalmú italokat – például a kávét és a teát – csak mértékkel fogyassza ilyenkor, ugyanis vízhajtó hatásúak!

Így kell hidratálni hőségben

Amint arról a 168.hu is beszámolt, a folyadékpótlás fontos ahhoz, hogy egészségesek maradjunk a nyári hőségben. 

Létezik a 8x8 szabály, amely felnőttek esetében napi nyolc pohár víz fogyasztását jelenti (angolszász területen terjedt el, a másik 8-as 8 unciát, szűk 3 decit jelent). Ez a szabály nincs kőbe vésve. Számos tényező befolyásolja, hogy mennyi vízre van szükségünk, többek között az elfogyasztott ételek típusa, a testméret és a fizikai aktivitás. További tényezők közé tartozik a levegő hőmérséklete és páratartalma, valamint különösen az, hogy meleg időben mennyi időt töltesz a szabadban. A hőségben dolgozó vagy más módon fizikai tevékenységet végző embereknek 15-20 percenként meg kellene inniuk egy pohár vizet. A szabadban töltött idő előtt és után is hidratálni kell.

Nem szabad vízből vagy egyéb folyadékból kb. 1,5 liternél többet inni egy óra alatt. A nagy mennyiségű folyadék felhígíthatja a vérünkben lévő sók koncentrációját, ami nem biztonságos. Tehát a napi ajánlott mennyiség esetében (férfiaknak kb. 3,5, nőknek mintegy 2,5 liter) az eloszlás is rendkívül fontos. A sportitalok hozzáadott elektrolitokat tartalmazó italok, hogy az izzadással elveszett vizet és elektrolitokat pótolják. Ezek az italok olyan elektrolitokat tartalmaznak, mint a nátrium, a kálium, a kalcium és a magnézium. Egyesekben lehet hozzáadott cukor, például fruktóz, glükóz és szacharóz. Általában az enyhe vagy mérsékelt fizikai aktivitást végző felnőtteknek és a játszótéren játszó vagy iskola utáni szabadidősportot űző gyerekeknek nincs szükségük elektrolitpótlásra.

Az energiaitalok nem helyettesítik a vizet. Még a felnőtteknek is óvatosan kell fogyasztani ezeket, a gyermekeknek pedig kifejezetten nem ajánlatosak, ugyanis gyakran nagy mennyiségű koffeint és más legális stimulánsokat, például L-karnitint és guaranát tartalmaznak. Bár a koffein rövid távon növelheti az energiát, ugyanakkor vízhajtó is, ami azt jelenti, hogy vízveszteséget okoz. A túl sok koffein idegességet, szorongást és szabálytalan szívverést is okozhat. Ezekkel alapvetően nagyon óvatosan kell bánni, melegben pedig kifejezetten káros lehet a fogyasztásuk – írja a lap.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)