Meglepő fegyver segíthet a hasnyálmirigyrák ellen

Egyes, Magyarországon is gyakran alkalmazott vérnyomáscsökkentők 13-20 százalékkal csökkenthetik a hasnyálmirigyrák halálozási mutatóit.

2024. május 2., 07:25

Szerző:

A hasnyálmirigyrák (pancreas daganat) a rákos megbetegedések egyik legagresszívabb formája. A kórkép gyakorisága viszonylag nagy, és egyre nő.

Annak ellenére, hogy jelentős mennyiségű kutatás foglalkozott és foglalkozik a hasnyálmirigyrákkal, az elmúlt két évtizedben – más daganatok terápiájához képest is – alig történt előrelépés a pancreasrák kezelésében.

Éppen emiatt kecsegtetőek és reményre okot adók azok a kezdeti eredmények, amik szerint a vérnyomáscsökkentők két gyakran használt típusa hozzájárulhat ahhoz, hogy a hasnyálmirigyrák diagnózisát követően az érintett betegek várható élettartama hosszabb legyen.

Állatkísérletek és humán vizsgálatok eredményei is arra engednek következtetni, hogy a vérnyomáscsökkentők két altípusa, az ún. angiotenzin-konvertáló-enzim-gátlók (röviden ACE-gátlók), illetve az angiotenzin-II-receptort blokkoló hatóanyagok (röviden AT-II-blokkolók) javíthatnak a hasnyálmirigyrákos betegek életkilátásain.

ACE-gátlók és AT-II-blokkolók hazánkban is forgalomban vannak, és nagyon sok magas vérnyomásos beteg szedi a készítményeiket. Az ACE-gátló hatóanyagok azok, amiknek a neve „-pril”-re végződik, az AT-II-gátló hatóanyagok neve pedig „-zartán” végződésű.

Mennyit számít az, ha egy hasnyálmirigyrákos beteg ACE-gátlót vagy AT-II-blokkolót is szed?

Egy olaszországi elemzéses vizsgálatba 8158 olyan betegeket vontak be, akiknél 2003 és 2011 között hasnyálmirigyrákot állapítottak meg. A betegek 20 %-ánál végeztek műtéti beavatkozást a rák kezelése céljából. A betegek 36 %-ánál már eleve áttétes daganatot diagnosztizáltak. A betegek között voltak olyanok, akik a magas vérnyomásuk miatt ACE-gátló- vagy AT-II-blokkoló-kezelésben részesültek, és a gyógyszerszedésüket a hasnyálmirigyrák diagnózisa után is folytatták; és persze volt sok olyan hasnyálmirigyrákos beteg, akik nem szedték ezeket a gyógyszereket – írja a lap.

Hasnyálmirigyrák korai tünetei: így csíphető el az alattomosan settenkedő gyilkos

A hasnyálmirigy az egyik legfontosabb szervünk, nagy szerepe van az emésztésben. Olyan enzimek termelésében vesz aktívan részt, amelyek a zsírok, a fehérjék és a szénhidrátok lebontását segíti elő. A hasnyálmirigyrák alattomos betegség, mivel már szinte csak akkor vannak jellegzetes tünetei, azaz akkor jelentkeznek fájdalmak, amikor a betegség előrehaladott jellegét tudják az orvosok meghatározni vagy amikor a hasnyálmirigyrák más szervekben áttéteket képzett. Milyen tünetei vannak a betegségnek? Mutatjuk a válaszokat – írja a gyogyszernelkul.com.

A hasnyálmirigyrák korai tünetei

A betegséget gyakran csak későbbi stádiumban fedezik fel, mert nincsenek látványos tünetei – illetve a tünetek sok más betegségre is utalhatnak. Érdemes azonban tisztában lenni a leggyakoribb olyan tünetekkel, melyek a hasnyálmirigyre is utalhatnak. Az egyik legjellegzetesebb tünet nem más, mint a hasi fájdalom, hiszen a daganat egyéb szerveket, illetve idegsejteket is nyomhat, ami bizony nagyfokú fájdalommal jár együtt. Eleinte csak ritkán éreznek a betegek fájdalmat a hasban, majd a betegség előrehaladtával egyre gyakrabban tapasztalják ezt meg, egyre erőteljesebben és fokozottabban jelentkezik.

Mint szinte minden daganatos betegségnél, a hasnyálmirigyrák esetében is jellemző, hogy a betegek sokat fogynak. Amikor ez a betegség alakul ki valakinél, akkor érezhet olyat is, hogy valahogy megváltozott az emésztése. Ennek nem más az oka, minthogy lecsökken azoknak az enzimeknek a termelődése, amelyek segítik az emésztést. Mivel sem az emésztőenzimek nem termelődnek, sem pedig a tápanyagok nem szívódnak fel megfelelően, így a beteg gyakran tapasztal jelentős testsúlycsökkenést.

A sárgaságot leggyakrabban a különböző májbetegségekkel hozzák kapcsolatba, de hasnyálmirigyproblémákra is utalhat. A hasnyálmirigy epehólyaghoz közeli részén található tumor ugyanis megzavarhatja az epe termelődését, illetve az epehólyag vékonybélbe ürülését, ez pedig a bilirubinnak nevezett anyag felgyülemlését okozhatja a vérben. A sárgaság látványos tünetekkel jár, például a bőr és a szemfehérje besárgulásával, valamint a tenyér és a talp viszketésével.

A hányás és a hányinger is a hasnyálmirigyrák tünete lehet. A daganat nyomhatja, irritálhatja az emésztőrendszer bizonyos részeit, és ez az egész emésztési folyamatra hatással lehet. A hányingert ideiglenesen enyhítheti például a borsmentatea vagy a gyömbér, de ha a kellemetlen érzések állandósulnak, és nagyon megnehezítik a mindennapjainkat, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a panaszainkkal.

(Fotó: Freepik)