Azonnal cserélje le ezeket a fürdőszobai kiegészítőket, súlyos fertőzést okozhatnak

A fürdőszobában található kiegészítőkön hemzseghetnek a kórokozók. 

2024. október 16., 12:21

Szerző:

A fürdőszoba veszélye mezsgye, ugyanis számtalan kiegészítő lehet potenciális fertőzés forrás. Legalábbis abban az esetben, ha nem figyelünk oda a megfelelő időközönkénti cserére, tisztításra. Összeállításunkban most megmutatjuk, melyek azok a tárgyak, amiket időről-időre fontos cserélni vagy alaposan megtisztítani annak érdekében, hogy ne legyen súlyos betegség a vége. 

A fogkefe 

A fogkefe cseréjéről már itt, a 168.hu oldalán is írtunk. Bármennyire is hitetlen, ennek a napi használatban lévő eszköznek a cseréjéről sokan megfeledkeznek és tovább használják, mint kellene. Pedig a szakértők szerint tízmillió feletti baktériumnak is otthont adhat. Ráadásul nem is a sörtékben telepszenek meg főként ezek a bacik, hanem sokkal inkább a fogkefe nyelében. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a fogkefét legalább 3-4 havonta cserélje le, a fogantyút pedig minden használat után alaposan tisztítsa meg. 

A mosakodószivacs

A mosakodószivacsról sokan tévesen azt gondolják, hogy biztos patyolat tiszta, hiszen minden fürdés alkalmával tusfürdő kerül le. A valóság viszont az, hogy ezek a szivacsok minden elhalt hámsejtet, olajat és nedvességet magukba szívnak, ez pedig tökéletes táptalaj lehet a baktériumoknak. Egyes tanulmányok szerint, ha nem cseréli valaki rendszeresen a mosakodószivacsát, akkor olyan súlyos fertőzést is elkaphat, mint a Staphylococcus. Az efféle szivacsokat minden használat után alaposan ki kell öblíteni, majd hagyja kiszáradni. Egy szivacsot pedig ne használjon egy hónapnál tovább. 

Szappanadagoló 

Gondoljon csak bele: a szappanadagolót általában kézmosás előtt érinti meg, ami azt is jeleni, hogy átkerülhetnek rá a különböző kórokozók és baktériumok. Éppen ezért a szappanadagolót érdemes néhány naponta alaposan áttörölni, ha pedig kiürül belőle a szappan, akkor feltöltés előtt mosogassa el kézzel vagy akár mosogatógépben. 

A borotva 

A borotva élettartamát sokan meg akarják hosszabbítani, mondván rendben van még a pengéd, de az igazság az, hogy ezek az eszközök is számtalan baktériumot hordozhatnak. Minél tovább hagyja őket ácsorogni a fürdőben, annál nagyobb eséllyel válnak a kórokozók táptalajává. A szakértők javaslata szerint a borotvát minden ötödik használat után érdemes cserélni, ami nem csak a fertőzések elkerülése miatt jó ötlet. A pengék ugyanis tompulnak, még akkor is, ha az hirtelen nem tűnik fel, az életlen penge pedig csúnya sérüléseket okozhat a bőrön. Az extra tisztaság érdekében egyébként a még használatban lévő borotvát, minden alkalmazás után célszerű lehet alkoholos fertőtlenítőszerben megmártani. 

(Forrás: well+good, Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)

Nem titok, hogy a különböző alapanyagokból készült edényekből és lábasokból, műanyag vagy szilikon eszközökről vegyi anyagok jutnak az ételbe, amelyek rákot okozhatnak. Nem mindegy, melyik edényt mire használjuk, sőt, az sem, hogyan tisztítjuk a konyhai eszközöket.