Így ismerhetőek fel a nárcisztikus nők – ezek a legjellemzőbb tulajdonságaik
A nárcisztikus jellemvonások a nők esetében eltérően mutatkozhatnak meg.
A köznyelvben a nárcisztikus szó általában hatalmukat fitogtató, arrogáns, határokat átlépő személyek vonatkozásában használatos, akik az esetek túlnyomó többségében férfiak. Csakhogy a nárcisztikus személyiségzavar nőknél is előfordulhat, igaz, némileg eltérő tünetekkel – hívta fel a figyelmet a TrueYou Journal.
A pszichiátriai kórképek közül talán a különböző személyiségzavarok érintenek a legtöbbeket, így nem meglepő, hogy ezekről manapság egyre több szó esik. Ezen belül is külön kategóriát képeznek a nárcisztikusok, akik rendkívüli módon megnehezíthetik a közvetlen környezetük mindennapjait.
Mint arról a 168.hu is beszámolt, a legfrissebb tanulmányok szerint minden korcsoportban nagyobb számban vannak jelen a nárcisztikus férfiak, mint a nők. Ahhoz, hogy viselkedésükre megfelelő módon tudjon bárki is reagálni, fontos lenne, hogy minél előbb egyértelművé váljon, mivel állnak szemben, csakhogy ezen tulajdonságok a nők esetében sokszor kevésbé árulkodóak.
A nárcisztikus nők viselkedésére ez a legjellemzőbb
Ellentétben a férfiakkal, a nárcisztikus nők sokszor óvatosabban fogalmaznak, ha a saját teljesítményükről van szó. Szeretnek a klasszikus női szerepekben tetszelegni, ám a megfelelő helyen és időpontban kidomborítják, ha egy konkrét siker hozzájuk köthetőek, és saját pótolhatatlanságukra is szívesen felhívják a figyelmet. A férfiaknál ez sokkal direktebb dicsekvés formájában jelenik meg, a nők esetében ezt álszerénykedés kísérheti.
A nárcisztikus nők gyakrabban folyamodnak manipulációhoz annak érdekében, hogy a társaság középpontjába kerüljenek. Ők irányítják a beszélgetéseket a baráti társaságokban, és rajtuk múlik az is, hogy egy adott személynek milyen lesz a megítélése a társaságban. Pontosan tudják, milyen érvekkel tudnak maguk mellé állítani másokat, ha az érdekeik úgy kívánják. A nárcisztikus férfiak agresszivitásával szemben a nők inkább bűntudatot ébresztenek másokban, esetles érzelmileg manipulálnak másokat, hogy elérjék a céljaikat.
Amennyiben kritika éri őket, élnek azzal a lehetőséggel, hogy nőként sérülékenynek és gyengének állítják be magukat. Egy munkahelyi konfliktus kapcsán könnyen elsírják magukat, düh helyett inkább a saját gyámoltalanságuk bemutatása lesz az elsődleges reakció.
A nárcisztikus nőknek a férfiaknál sokkal gyakrabban van szükségük arra, hogy a környezetk megerősítse őket abban, hogy jól végzik a dolgukat. Ez nemcsak munkahelyi, hanem akár otthoni környezetben, egy egyszerű főzés során is megmutatkozhat: folyamatosan dicséretet várnak a családtagjaiktól és a barátaiktól is.
A legárulkodóbb jel talán az lehet, hogy a baráti beszélgetések során egy idő után feltűnővé válhat, hogy a nárcisztikus személy nem igazán kíváncsi a másikra. Kezdetben még meghallgatja, de nem reagál az elhangzottakra, és folyamatosan csak magáról hajlandó beszélgetni, ami hamarosan rendkívül sértővé válhat a másik fél számára.
A nárcisztikus nők minden más nőt vetélytársnak tekintenek mind szakmai, mind magánéleti szempontból. Minden lehetséges módon megpróbálják megőrizni a dominanciájukat, mert valójában félnek, hogy elveszíthetik a pozíciójukat egy adott közegen belül. Ehhez kapcsolódik, hogy rendkívül féltékenyek, és nem mellőzik a hatalmas veszekedéseket sem, ha úgy érzik, valaki átlépett egy bizonyos határt.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)