Ez az 5 tulajdonság segíthet kiszúrni egy igazi nárcisztikust

Bár a szakpszichológusi vizsgálatot semmi sem helyettesítheti, ha ezeket a jeleket tapasztalja egy baráti, munkahelyi vagy párkapcsolatban, kezdjen el gyanakodni, hogy egy nárcisztikussal hozta össze a sors.

2025. január 15., 14:11

Szerző:

A nárcizmus mindenkinél másképp jelenik meg, ám a  pszichológusok és a kutatók azonban megállapítottak néhány olyan fő jellemzőt, amelyek szinte minden nárcisztikusra érvényesek – írja a Science Alert.

Ezek a nárcisztikusok tipikus ismertetőjegyei

Másnak érzik magukat, mint mások

Craig Malkin, a Harvard Medical School oktatója és A nárcizmus pszichológiája című könyv szerzője a Psychology Todaynek elmondta, hogy a nárcisztikusoknak különböző típusai vannak.

Egyesek például közösségi nárcisztikusok, vagyis annyira önzetlenek, hogy az már-már beteges. Mások a sérülékeny nárcisztikusok csoportjáa tartoznak, ami azt jelenti, hogy érzékenyek a kritikára, és állandó megerősítésre van szükségük. 

Malkin szerint azonban minden nárcisztikusban közös az „önérvényesítés”, hogy valahogy kiemelkedjenek a tömegből. Végső soron ez egy módja annak, hogy elfedjék az instabil önképet. Eddie Brummelman fejlődéspszichológus, a Stanford Egyetem munkatársa a Psychology Todaynek elmondta, hogy bár a nárcisztikusok felsőbbrendűnek érzik magukat másokkal szemben, „nem feltétlenül elégedettek önmagukkal mint személyiséggel”.

Hiányzik belőlük az empátia

Joseph Burgo pszichológus, Az ismerős nárcisztikus című könyv szerzője korábban a Business Insidernek elmondta, hogy a nárcizmus első számú jele a többi ember iránti érdektelenség és az irántuk való érzésre való képtelenség.

A nárcisztikus például elveszítheti érdeklődését a csoportos beszélgetések iránt, ha azok már nem róluk szólnak, vagy teljesen közömbösnek érzi magát, ha az emberek az érzelmeikről és az őket foglalkoztató problémákról beszélnek vele. Ez gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy bárkivel is mély kapcsolatot alakítsanak ki.

Szükségük van arra, hogy az emberek csodálják őket

Kathleen Schafler pszichoterapeuta szerint a nárcizmus egyik jellegzetes vonása, hogy a nárcisztikusnak szüksége van arra, hogy más emberek rajongjanak érte.

Schafler szerint egy nárcisztikus „elvárhatja, hogy az emberek elveszítsék a fejüket, amikor megjelennek egy eseményen vagy egy partin, és gyakran meglepődnek vagy zavarba jönnek, ha az emberek nem így tesznek”.

Fontos számukra a státusz

Elinor Greenberg pszichológus a Psychology Today-en azt írta, hogy a nárcisztikus személyiségzavar egyik „piros zászlója” a státustudatosság.

„A nárcisztikusok olyan kijelentéseket tesznek, amelyek azt mutatják, hogy rendkívül tudatában vannak a státuszjelzőknek, és gyakran felhívják a figyelmet a saját vagy mások státuszára, Olyan megjegyzéseket tehetnek, mint például: »Tudod, milyen gazdag?« vagy »A város minden fontos embere ott lesz azon a jótékonysági partin. Ott kell lennem, különben mindenki azt fogja hinni, hogy nem értékeltem a meghívást”.«” – írja Greenberg.

Túlságosan önzőek ahhoz, hogy meghallgassanak téged

Susan Heitler klinikai pszichológus azt írja: „A nárcizmus elsődleges mutatója, hogy mennyire jól  vagy rosszul  figyel egy személy”. A nárcisztikusnak csak az számít, amiről ő beszél, döntéshozatal esetében nem különben, képtelen a társa aggodalmaira vagy érzéseire figyelmet fordítani.

 

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

2025. január 27., 17:11

A mai tudásunk szerint a rák nem fertőző, ám egy beteg rákos daganata megfertőzte az orvost, aki az eljárás folyamán véletlen megvágta a kezét. Erre korábban még soha nem volt példa.