Kiderült, hogy a férfiak vagy a nők nárcisztikusabbak
A férfiak minden korosztályban jelentősen nagyobb valószínűséggel mutatnak nárcisztikus hajlamot, mint a nők, derült ki egy új tanulmányból.
Több mint három évtizedes, 470 846 résztvevőből és 355 tudományos folyóiratcikkből, disszertációból, kéziratból és műszaki kézikönyvből származó adatot átvizsgálva a tudósok nyomós érvekkel támasztják alá, hogy a férfiak minden korosztályban jelentősen nagyobb valószínűséggel mutatnak nárcisztikus hajlamot, mint a nők – írja a Science Alert.
„A nárcizmus különböző interperszonális diszfunkciókkal hozható összefüggésbe, beleértve az egészséges hosszú távú kapcsolatok fenntartására való képtelenséget, az etikátlan viselkedést és az agressziót” – mondta Emily Grijalva, az amerikai Buffalo Egyetem Menedzsment Iskolájának vezető kutatója.
„Ugyanakkor a nárcizmus bizonyítottan növeli az önbecsülést, az érzelmi stabilitást és a vezetővé válásra való hajlamot. A nárcizmus nemi különbségeit vizsgálva talán meg tudjuk magyarázni a nemek közötti különbségeket ezekben a fontos eredményekben” – tette hozzá.
A nárcisztikus hajlam különböző aspektusait vizsgálták
Grijalva csapata a nárcizmus három különböző aspektusát vizsgálta: a vezetői-autoritást, a grandiózus-expozicionizmust és a kizsákmányoló-elégedettséget ,és mindegyikben tanulmányozta a férfi és női résztvevők által mutatott viselkedésformák előfordulását 1990 és 2013 között, különböző korcsoportokban.
A vizsgálatok eredménye szerint a nőkhöz képest a férfiak nagyobb valószínűséggel használnak ki másokat, és nagyobb valószínűséggel hiszik azt, hogy ők maguk különlegesek, és ezért kiváltságokra jogosultak” – írta a csapat a Psychological Bulletinben.
A második legnagyobb különbség a nemek között a nárcizmus vezetői aspektusában mutatkozott, a nőkhöz képest a férfiak nagyobb valószínűséggel mutattak asszertivitást, vezetői motivációt és a mások feletti nagyobb hatalom iránti vágyat a kutatók beszámolója szerint.
De amikor a nárcizmus grandiózus aspektusáról volt szó, a csapat szinte semmi különbséget nem talált a nemek között „Más szóval, mindkét nem szinte egyforma valószínűséggel támogatta a hiúsággal, exhibicionizmussal és önimádattal összeegyeztethető tulajdonságokat” – írja a csapat.
A férfiak számára társadalmi minta a nárcizmust?
Összességében arra az eredményre jutottak, hogy a férfiak hajlamosabbak a nárcizmusra, mint a nők. Szerintük a férfi és női résztvevők által tanúsított viselkedésbeli különbségek abból eredhetnek, ahogyan hajlamosak vagyunk értelmezni a nemi sztereotípiákat.
„Az egyének már fiatal koruktól kezdve megfigyelik és megtanulják a nemi szerepeket, és ha eltérnek a társadalmi elvárásoktól, szembesülhetnek a következményekkel” – véli Grijalva. „Különösen a nők gyakran kapnak kemény kritikát azért, mert agresszívak vagy tekintélyelvűek, és ez a nőkre – a férfiaknál nagyobb mértékben – nyomást gyakorol, hogy elnyomják a nárcisztikus viselkedés megnyilvánulásait”.
Érdekes módon, amikor a kutatók külön vizsgálták a sérülékeny nárcizmust, amely a nárcizmus egy másik, kevésbé vizsgált formája, amelyet alacsony önértékelés, neuroticizmus és introverzió jellemez, nem találtak különbséget a nők és a férfiak e vonást mutató esetei között.
A kutatók a tanulmányukban arra is felhívják a figyelmet, hogy nem szabad általánosítani.
„A nárcizmus egy viszonylag negatív konnotációjú tulajdonság. Ezért hangsúlyoznunk kell, hogy a cikkben említett nemi különbségek nem vonatkoznak minden egyes egyénre egy csoporton belül. Nem minden férfi kizsákmányoló, és nem minden nőnek alacsony a vezetői érzéke és a tekintély iránti motivációja.
A kutatók azt mondják, hogy az általuk vizsgált 31 év alatt egyik nemnél sem mutatkoztak arra utaló jelek, hogy most erőteljesebben nárcisztikusak lennénk, mint a szüleink generációja,vagyis a szelfi-kultsz nem növelte a nárcisztikus személyiségzavarral élők táborát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)