Somfai Péter: Érettségi előtt a Városháza

2020. május 18., 06:05

Szerző:

Verhetetlenek vagyunk árokásásban. Nem ismerek a környéken még egy olyan országot, ahol a mienkhez hasonló módszerességgel keresnének újabb és újabb forrást valamilyen társadalmi konfliktus kreálására. Amióta a jelenlegi miniszterelnök vette kezébe a sorsunkat, azóta sikerült soha nem látott tökélyre fejlesztenie a társadalmi feszültségeket. Korábban Medgyessy Péter a maga naiv módján még tett néhány halvány kísérletet a társadalmi ellentétek elsimítására, de aztán belátta, hogy meddő próbálkozás. Az árkok maradtak, sőt, mélyültek, szaporodtak: ellenzékiek, migránsok, Soros, Brüsszel diplomatái, börtönlakók, cigányok… Felsorolni is hosszú.

A főváros vezetői is egy árok másik oldalára kerültek, amiért a tavaly őszi választásokon a budapestiek többsége nem a fideszes jelöltek neve mellé húzta be az ikszet. A kormány emberei szinte mindennap találnak okot, alkalmat, hogy beleverjék valamibe az orrukat, mondván, majd megtanítják, ki az úr ebben az országban.

Most mégis attól tartok, a Városháza is beszállt a társadalmi konfliktusok teremtésébe azzal az elképzeléssel, amelyet a megerősödött kerékpároslobbi nyomására jelentettek be: a jövő évtől átalakítják a budapesti forgalmat.

Általános sebességcsökkentésben gondolkoznak, és bizonyos belső kerületeket talán le is zárnának az autóforgalom elől. A járvány miatt bezárkózott városban ideig-óráig el lehetett mélázni azon, milyen jó lenne, ha nyaranta, a napos hétvégeken a lezárt alsó rakpartok a gyalogosoké lennének, a város mintegy kétmillió lakója minden bizonnyal egy emberként sereglene ki a Duna partjára lófrálni, ahol se egy pad, se egy árnyat adó fa sincsen. Könnyen álmodozhat valaki a biciklije nyergében, hogy attól kezdve majd koppenhágai körülmények között tekerhet, de ha „felébred”, alighanem észreveszi majd, hogy még mindig nem dózerolták el a budai hegyeket.

Fotó: Pixabay

Mielőtt most – divatos szóhasználattal élve – újrakeverik a budapesti közlekedés lapjait, s egy ilyen emberkísérletbe fognak, jó lenne, ha tényleg konzultálnának mindazokkal, akiket egy ilyen változás valamilyen szinten érint. A szakemberekkel, akik tisztában vannak a személyautók műszaki paramétereivel, a rendőrtisztekkel, akiknek a szakterülete a közlekedés biztonságának javítása, és persze az autósokkal, az idősebbekkel, a pesti és a budai oldalon lakókkal, az agglomerációból bejárókkal, a fuvarozókkal, akiknek éjjel-nappal el kell látniuk enni-innivalóval ennek a kétmilliós metropolisznak a lakóit. A fővárosi javaslat előterjesztői persze azonnal megígérték, hogy majd csak széles körű konzultáció után születik meg a végleges döntés, ám a világnak ezen a táján sajátos tapasztalataink vannak arról, hogy az illetékes döntéshozók miként szoktak bizonyos fontos lépések előtt a néppel konzultálni.

A rebellis városlakók akaratából megválasztott ellenzéki önkormányzati vezetők most – legyünk stílszerűek – letehetik az érettségi vizsgát: képesek-e az ügyeinket demokratikus módon kezelni? Be tudják-e, be akarják-e váltani azokat az ígéreteket, amelyekkel lassan egy éve elnyerték a bizalmunkat?

Emlékszünk, valóban mondták, hogy élhetőbb, zöldebb környezetet teremtenek, meg azt is, hogy amíg az ő kezükben van a marsallbot, nem tesznek semmi olyat, amit nem támogatnak a választóik.

Ki ne emlékezne még a városligeti építkezések körüli csetepaté megannyi konfliktusára, a ligetvédők bátor fellépésére, az akkor még kerületi polgármesterként regnáló Karácsony Gergely mindig nyugodt, de a kormányzati túlkapásokat keményen bíráló szavaira? Maga is tudta, hogy szélmalomharcot kell vívnia egy sokkal erősebb ellenféllel, de megtette.

A főpolgármester napjainkban a szó szoros értelmében egy ostromlott vár kapitánya, aki soha nem tudhatja előre, másnapra hol és mivel aknázzák alá a kormány janicsárjai a „város falait”. Sokan szavaztunk rá, mert bíztunk benne, hogy a négy jelölt közül ő lehet az, aki képes szakítani a korábbi városvezetés hibáival, és a tíz éve uralkodó kormányzat módszereivel. Reméltük, nyugodt, higgadt hangjával legalább a fővárosban békességet teremt.

Most megint helyzet van. A Városházán teremtették, ott kell mérlegelni, alkalmas időpont-e a vírus teremtette válság a főváros közlekedési rendjének újragondolására. Szabad-e kiásni még egy csatabárdot, szembeállítani az autósokat, a bicikliseket és a gyalogosakat egymással, a pestieket a budaiakkal, az időseket a fiatalokkal? Kell-e még ebben az országban újabb ellenségeskedést kreálni?

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.