Ceglédi Zoltán: Az elmúlás előnyeiről

2016. november 14., 08:17

Szerző:

Remélem, senki nem lepődik meg: én sem a cikkeim honoráriumából élek. Ezt csak a kormánypárti, diktált-előrágott vélemény biztosítaná, propagandalapokban. Idővel tán illúzió és ígéret se lesz, hogy ha kevéske, késő, de mégiscsak pénz jár a nem fideszes betűkért. Ma a Fidesz által (a mi adóforintjainkból) fizetett propagandasajtó kizárólagossá tétele zajlik, a morális korrupció és kivéreztetés mellett (a Népszabadság esetében) brutális agyoncsapás­sal is.

Fotó: Bazánth Ivola Fotó: Bazánth Ivola

Ha ez folytatódik, nekünk, nem fideszeseknek nem lesz semmink. Nem panasz, nem riogatás, hanem szimpla prognózis ez, „semmi” alatt ugyanis a hivatalos sajtótermékeink hiányát értem. Az okos, alkalmazkodni képes szereplők sokáig kitartanak majd, de ma Magyarországon a politikai hatalom teljhatalom: korlátlan pénz és gátlástalan törvénygyár garantálja, hogy ha Orbán Viktor úgy dönt, akkor pusztán idő kérdése, hogy a hagyományos-hivatalos sajtóban csak az őt körbenyalók maradjanak.

A fideszes sajtó ugyanakkor pont jellege, missziója folytán képtelen néhány alapvető funkció ellátására. Például nem tud okos lenni. A differenciált gondolkodás megköveteli, hogy ne egy félrészeg focihuligán pusztító gyűlöletét adjuk elő a politikáról, közös ügyeink­­ről megfogalmazott álláspontként, és értelmesen reagáljunk arra, ha bármelyik párt bármelyik politikusa lop, csal, hazudik vagy épp igaza van. A fideszes sajtónak figyelmen kívül kell hagynia alapvető tényeket, különös tekintettel arra, hogy a tartótisztjük ugyanazon interjún belül is képes két homlokegyenest ellenkező dolgot állítani.

Aztán: a propagandasajtó nem tud iránymutató, valóban népszerű és nyereséges sem lenni. Kizárólag a közpénz tartja el, fogyasztói a hívő magszavazókon kívül a hiánygazdálkodás kompromisszumosai meg a kötelező vásárlók (önkormányzat, állami hivatal stb.). De a spontán érdeklődés messziről elkerüli – hiszen előre, cikkről cikkre lehet ma tudni, hogy mit ír holnap a kormánylap, kivel üvölt benne a kormány publicistája, milyen hazugságot dobnak fel az esti kormányhíradóknak.

Ők tehát lesznek, mi meg egy idő múlva talán nem leszünk – mármint így. De ebben az egyébként szomorú pillanatban válik el az itt megnevezhetetlen matéria a májtól: kik lesznek azok, akik ingyen, blogokon, szamizdatban, hovatovább házfalon is megírják? Kik lesznek azok, akik pincékbe lehordott székeken ülve, ligetben lerakott pokrócokra telepedve is elmondják, megvitatják? Kik fogják munkaidő után a munkaidőben keresett pénzüket arra költeni, hogy jobbat, okosabbat, minőségibbet álmodjanak és tervezzenek a létezőnél és kötelezőnél?

Nem várom ezt az időszakot, de látom az előnyeit annak, ha bekövetkezik. Ekkor ugyanis olyan világos lesz a különbség, mint volt a rendszerváltás előtt: a nyomtatott betű, a hivatalos kép és hang silány hatalmi szenny, a búvópatak viszont tiszta és éltető. A félreszakértő, a vezetett tollat markoló pont ezzel a győzelemmel indul el a lejtőn. Elfoglalja az általa felgyújtott, porig rombolt várat. Csak ő neveztetik majd újságírónak, de ezzel az újságíró valódi jelentése pártalkalmazott lesz. Legyen vele boldog.

Innen pedig csak egy ugrás meglátni a jót abban, amit az ellenzéki pártok magukkal művelnek. Ma nincs ember, aki őszintén hinné, hogy a baloldal megerősödésének, kormányváltó erővé válásának vagyunk épp szemtanúi. Porlanak. Képtelenek friss erőt begyűjteni. Így pedig egyre kevesebb szereplő egyre kisebb egzisztenciát tud arra építeni, hogy ő politizál. Majd meglátjuk, ki lesz az, aki ingyen, munkaidő után, lelkesedésből is… Velük kezdődhet el valami új.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.