SMS-t kapott? Jól nézze meg, ki a feladó: a csalók így lopják el az összes pénzét
Sorozatosan érkeznek a megtévesztő üzenetek, a csalók nem tétlenkednek.
Talán az évnek ez a szakasza a legtermékenyebb a csalók számára, hiszen az ünnepek előtt rengetegen vásárolnak személyesen is online is, ami a bűnözők esélyeit is növeli. Aki nem elég óvatos, könnyedén áldozattá válhat, és akár jelentős anyagi kár is érheti – figyelmeztetett a Viginiai Egyetem.
Bár ilyenkor sokak figyelmét elterelik a kedvezőbbnél kedvezőbbnek tűnő ajánlatok és a rengeteg újdonság, de érdemes fokozottan figyelni arra, hogy mennyire megbízható az adott kereskedő, legyen szó online vagy személyes vásárlásról. Utóbbi esetében a termék minőségét fontos ellenőrizni, az internetes rendeléseknél pedig azt, hogy valóban létező cég, illetve weboldal áll-e az adott termék mögött. Aki kicsit is bizonytalan, annak célszerű inkább máshonnan megrendelnie a kívánt termékeket. Mint arról a 168.hu is beszámolt, a csalók már a karácsonyi vásárokat sem kímélik, ezeken a helyeken is érdemes nagyon óvatosnak lenni.
Azon túl, hogy már a bankkártyával történő fizetéskor ellophatják az ügyfél érzékeny adatait, számos egyéb módon is átverhetik a gyanútlan vásárlókat. Ezeket az akciókat csak úgy lehet kivédeni, ha mindenki felkészül arra, milyen lehetséges veszélyek leselkednek rá.
A csalók ezzel is gyakran próbálkoznak
Aki az interneten vásárol, a csomagját általában a posta vagy a futárszolgálat segítségével kapja meg, hiszen csak a legritkább esetben megy el érte személyesen (sokszor erre nincs is mód). A küldeményekről általában a feladó, illetve az adott futárszolgálat is tájékoztat, nem ritkán e-mailben és SMS-ben is.
A bűnözők éppen ezt használják ki: karácsony előtt nagyobb az esélyük arra, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott áldozat valóban vár egy csomagot. Elküldenek számára egy üzenetet valamely csomagszállító nevében, amelyben általában arra hívják fel a figyelmét, hogy hibás a küldemény címzése, illetve mégsem sikerült kiegyenlíteni az ellenértékét. Az üzenetben elhelyeznek egy linket, amely egy hamis weboldalra mutat, és aki ezt megnyitja, majd ott megadja az adatait, köztük a bankkártyájához tartozó azonosítókat is, számíthat arra, hogy azonnal megszabadítják minden pénzétől.
A biztonsági szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy bár a leggyakrabban még mindig SMS-ben érkeznek az ilyen jellegű üzenetek, ám akár üzenetküldő applikációkon keresztül is megpróbálkozhatnak az átveréssel: a Messenger, a WhatsApp és a Skype is érintett.
Érdemes gyanakodni, ha az üzenet hangvétele sürgető, ha olyan személyes adatok megadását kérik, amelyek egyértelműen nem szükségesek egy küldemény kézbesítéséhez, illetve akkor is, ha olyan ajánlat érkezik, amely irreálisan kedvező. Néhány percnyi gondolkodás sokat segíthet abban, hogy kiszűrjük, mikor jött hamis üzenet, így a legfontosabb, hogy sosem szabad elhamarkodott döntést hozni és túl gyorsan cselekedni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)