Vigyázzon, mire kattint – a csalók így lophatják el az összes pénzét
Az internetes vásárlások számával arányosan a csalók is egyre gyakrabban próbálkoznak.
Megkezdődött a karácsonyi vásárlási láz, amire a Black Friday, illetve az év végi akciók csak ráerősítenek. Ilyenkor még azok is nagyobb eséllyel rendelnek meg valamilyen terméket az internetről, akik az év több részében nem élnek ezzel a lehetőséggel. Sajnos ezzel a csalók is tisztában vannak, ám néhány alapszabály betartásával mindenki megkímélheti magát a kellemetlen meglepetésektől – mutatott rá a CBS News.
Manapság már senki nem lehet elég óvatos, ha az interneten hajt végre pénzügyi tranzakciókat, ugyanis a hackerek folyamatosan új módszereket dolgoznak ki annak érdekében, hogy minél nagyobb arányban szerezhessék meg bárkitől a személyes adatait. Hogy ez miért annyira fontos számukra? Két okból is: egyrészt ezen adatokat továbbértékesíthetik nagy adatbázisok számára, másrészt ha sikerül hozzájutniuk például a bankkártyához köthető adatokhoz, annak segítségével azonnal hozzáférhetnek áldozatuk bankszámlájához. Jellemzően nem is késlekednek: azonnal leemelik az azon található összes pénzt.
Hogy egy ilyen vészhelyzet ne állhasson elő, maguk a felhasználók is sokat tehetnek, ha betartanak néhány fontos szabályt az internetes vásárlás során.
Az ünnepli készülődés alatt is lesben állnak a csalók
Az évnek ebben a szakában sokan keresik a kedvező ajánlatokat és akciókat, a bűnözők pedig ezt kihasználva nem ritkán ismert áruházak nevében küldenek e-maleket vagy SMS-eket, amelyekben hamis weboldalakra mutató linkeket helyeznek el. Aki ezekre rákattint, majd egy kedvezmény reményében megadja az adatait, nagy bajba kerülhet.
A kiberbiztonsági szakértők azt tanácsolják, hogy mindig érdemes gyanakodni, ha egy ajánlat túl kedvező. Ilyen esetekben a rendelés leadása, illetve a fizetés előtt minden esetben ellenőrizni kell a weboldal hitelességét. Ezt úgy is meg lehet tenni, hogy például megnézzük, milyen értékeléseket kapott a weboldal az interneten. Ha sok a negatív komment, jobb elkerülni.
Az is megtörténhet, hogy egy valós weboldalon történő rendelést követően üzenet érkezik, amelyben a csomag kifizetését sikertelenként jelölik meg, esetleg a helytelen címzésre hivatkozva azt kérik, a linkre kattintva javítsa azt az ügyfél. Ezekre a linkekre sosem szabad rákattintani, ehelyett inkább az adott weboldalra bejelentkezve szükséges ellenőrizni a rendelés állapotát.
A nyilvános wi-fi hálózatokat egyébként sem biztonságos használni, de rendelés leadásakor különösen fontos figyelni arra, hogy a megadott adatokhoz egy niylvános hálózaton keresztül ne férhessenek hozzá illetéktelenek. Aki ezen szabályokat betartja, sokat tehet azért, hogy ne érje anyagi kár a karácsonyi ajándékok és dekorációk beszerzése közben sem.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)