Legyen óvatos, ha ilyen üzenetet kap a telefonjára, csalók küldhették!

Az áldozatokat több fórumon is támadják a csalók.

2024. november 6., 15:30

Szerző:

Az interneten rengeteg embert próbálnak meg átverni, és ezen kísérletek jelentős része sikeres is. A csalók azonban nem csak itt próbálkoznak: telefonon is zaklatják azokat, akiktől pénzt vagy adatokat szeretnének kicsikarni – mutatott rá a Pénzcentrum.

Sokan amiatt válnak kiszolgáltatottá, mert nem fordítanak figyelmet az eszközeik frissítésére, így a biztonsági funkciók sem feltétlenül működnek megfelelően. A hackerek dolga így nem nehéz: akár egy fertőzött fájl letöltésével is települhetnek kémprogramok a telefonon vagy a számítógépen. Ezek általában megfigyelik a felhasználó tevékenységét, és amikor egy olyan weboldalt látogat meg, ahol belépési adatokat kell megadnia, akkor a háttérben futó program ezt megfigyeli, az adatokat pedig továbbítja a csalóknak. Nem meglepő, hogy amennyiben például a netbankjába lép be valaki a fertőzött eszközzel, akár a bankszámláján lévő összes pénznek is búcsút inthet.

Ám nem ez az egyetlen módszer, amellyel a kiberbűnözők megpróbálják megszerezni a számukra hatalmas értéket képviselő személyes adatokat, amelyeket továbbértékesítenek. Egyre többször próbálnak hozzájutni az áldozatok pénzéhez, így a direkt megkeresésektől sem riadnak vissza.

A csalók akár fel is hívhatják

A technikai rendszerek hibáit kihasználva a bűnözők gyakran hozzáférnek különböző adatbázisokhoz, így viszonylag sok információt szerezhetnek valakiről. Ez már elegendő lehet ahhoz, hogy egy általuk küldött telefonhívás vagy üzenet elég meggyőző legyen ahhoz, hogy az abban foglaltakat a gyanútlan áldozat végrehajtsa.

Manapság virágzik az online kereskedelem, sokan és sokféle csomagot rendelnek. Ezen küldemények kapcsán a csomagszállító gyakran e-mailben vagy SMS-ben tájékoztatja a címzetteket, hogy mikor érkezik a csomagjuk. A nagy számok törvénye alapján nagy az esély, hogy egy adatbázisból lopott telefonszámra kiküldött hamis SMS célba talál, ha arra hivatkoznak benne, hogy rossz a várt csomag címzése. Valószínűsíthető, hogy a telefonszám tulajdonosa tényleg éppen csomagot vár, így hihetőnek tűnhet a megkeresés.

Az  ilyen jellegű üzenetekben szerepel egy link, a szöveg szerint pedig javítást igényel a címzés, esetleg nem lett kiegyenlítve a csomag ellenértéke, amely akadályozza a kézbesítést. Az SMS-ben található link mindig egy hamis weboldalra mutat, és aki ezeket megnyitja, majd ott megadja az adatait, a csalók kezébe kerül.

Éppen ezért a kiberbiztonsági szakértők azt javasolják, hogy mindenki legyen nagyon óvatos, és amennyiben ismeretlen számról és feladótól érkezik ilyen üzenet, azt mindig fogadja gyanakvással. Természetesen nincs kizárva, hogy az üzenetet valóban a futárszolgálat küldte, ám ezen cégek telefonszámai ellenőrizhetőek. Ezen kívül az is gyanús lehet, ha az üzenet szövege nélkülözi a magyar nyelv szabályait, hiszen a csalók általában fordítóprogramokat használnak. Ezen támadásokat csak kellő körültekintéssel lehet kivédeni, így a szakértők azt vallják: jobb félni, mint megijedni.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

Mark Zuckerberg bejelentette, hogy a Facebookon és az Instagramon megszűnik a tényellenőrző program, helyette közösségi tényellenőrzést használnak majd, pont úgy, ahogy azt az Elon Musk-féle X teszik.