Belépett a netbankjába? Ellenőrizze a bankszámlája egyenlegét!
A csalók számára az internet rengeteg lehetőséget kínál, hogy hozzáférjenek áldozataik pénzéhez.
A pénzintézetek internetes felületein történő belépéssel is visszaélhetnek a csalók, amely komoly problémát okozhat az ügyfeleknek – hívta fel a figyelmet az MBH Bank.
A mobilapplikációk mellett sokan használják ki a netbankok nyújtotta kényelmet, és otthonról, a számítógépük segítségével intézik átutalásaikat és minden egyéb, a bankszámlájukkal kapcsolatos ügyletet.
Ez alapvetően egy biztonságos módszer lehet, hiszen sok pénzintézet kétlépcsős hitelesítést alkalmaz a beléptetéskor, mégis érdemes óvatosnak lenni, ugyanis a kiberbűnözők folyamatosan új módszereket találnak ki annak érdekében, hogy megszerezzék áldozataik adatait és pénzét.
Mint arról a 168.hu is beszámolt, a csalók még a telefonszámokat is ellophatják annak érdekében, hogy minél eredményesebben verhessenek át bárkit. Bár továbbra is alkalmazzák az olyan régóta működő módszereket, mint az e-mailben és SMS-ben érkező hamis üzenetek, amelyekben adathalász oldalakra mutató linkeket helyeznek el, ám már ennél sokkal összetettebb csalásokat is elkövetnek, amelyekben csak az a közös, hogy a gyanútlan áldozatokat hatalmas károk érik.
Bármely bank ügyfelét megtalálhatják a csalók
Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az MBH Bank által bemutatott csalási módszer bármely pénzintézet ügyfelét fenyegeti, aki az interneten keresztül bonyolítja a pénzügyeit, és gyakran használja a netbankot. A MBH Bank felhívta a figyelmet arra, hogy a bűnözők az elmúlt időszakban egy új elkövetési módszert is bevetettek, amelynek máris sokan bedőltek.
A csaláshoz a különböző keresőoldalakat használják, amilyen például a Google vagy a Bing. A módszer lényege, hogy amiikor az ügyfél rákeres a saját számlavezető bankjának nevére, illetve a netbank szóra, akkor az első találatok között sok esetben megjelenik egy olyan oldal is, amely elsőre nagyon hasonlít az adott pénzintézet valódi weboldalára, ám egy hamis felületre mutat.
A hackerek nagyon sok stíluselemet átemelnek az eredeti weboldalról, így a csaló oldal hitelesnek tűnhet, ám aki itt begépeli a banki belépési adatait, nagy bajba kerülhet, ugyanis azok azonnal a kiberbűnözőkhöz kerülhetnek. Aki még ekkor sem fog gyanút, és a telefonjára érkező ellenőrzőkódra is rákattint, máris biztosította a hackerek számára, hogy hozzáférjenek a bankszámlájához. Jellemző módon néhány pillanat múlva a teljes egyenlegét le is nullázzák.
Annak érdekében, hogy ez elkerülhető legyen, az MBH Bank mindenkinek azt tanácsolja, hogy soha ne kattintson e-mailben vagy SMS-ben érkező gyanús linkekre, az interneten ne keressen rá a netbankjára, illetve ellenőrizze a kidobott találatok URL-címét, valamint ne adja meg az adatait gyanús weboldalakon. A legbiztosabb módszer az, ha mindenki megjegyzi a saját bankjának internetes elérhetőségét, és manuálisan gépeli be a weboldal címét: így garantálhatja, hogy ne egy hamis weboldalon találja magát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)