A csalók most ezzel próbálkoznak, többféle zsarolóvírus is terjed
Az idei évben is alkalmazzák ezt a módszert a csalók, érdemes ellene védekezni.
Magánszemélyek és cégek életét is megnehezíthetik a csalók, ugyanis a zsarolóvírusokat még mindig viszonylag gyakran alkalmazzák. Aki még soha nem hallott ezekről, nem is minden esetben tud azonnal reagálni egy esetleges támadás esetén. Érdemes felkészülni minden eshetőségre, ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy mindenki tisztában legyen a lehetséges veszélyekkel. Az internetes kártevők elleni védekezésben jártas ESET szoftvergyártó összegyűjtötte, mikor érdemes körültekintően eljárni.
Az internet használata ma már az élet számos területén nélkülözhetetlen, ám a bűnözők itt is megjelentek, és sok esetben tömegeket képesek átverni egy-egy trükkel. Egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak, és gyakorlatilag semmitől sem riadnak vissza. Mint arról a 168.hu is beszámolt, gyakran ismert márkák nevével visszaélve követnek el bűncselekményeket, és esetenként csak hosszú idő után derül fény a problémára.
Ám nemcsak az interneten, hanem telefonon is próbálkoznak: akár olyan jellegű hívásokkal, ahol például banki ügyintézőnek kiadva magukat, megpróbálják rábeszélni a hívott felet, hogy egy állítólagos hackertámadás miatt utalja el a bankszámláján található összes pénzt egy másik, „biztonságos” számlára, amely természetesen a csalók birtokában van. Akár még SMS-ben is zaklathatnak: a legtöbb esetben valamely csomagszállító cég nevében küldenek üzenetet, hogy kicsalják áldozataik adatait.
A zsarolóvírus még komolyabb fenyegetést jelent, a csalók a cégeket sem kímélik
Hazánkban szerencsére most még ritkábban fordul elő, ám nemzetközi szinten már sok problémát okoznak az úgynevezett zsarolóvírusok. Minden bizonnyal Magyarországon is nagyobb számban fognak előfordulni ilyen esetek a jövőben, így érdemes tudni, mire kell figyelni.
A zsarolóvírus gyakorlatilag észrevétlenül települ egy-egy eszközre, trójai vírusként. A tulajdonos kezdetben semmit nem érzékel ebből, ám a program hirtelen átveszi az irányítást az eszköz felett, és zárolja azt. Ezt követően egy üzenet érkezik a képernyőre, amiben egy adott összeg megfizetését követelik a bűnözők, cserébe az adatok visszaállításáért. Ez azonban már csak azért is rizikós, mert a pénz elutalását követően sem biztos, hogy az áldozat visszakapja az eszköz feletti irányítást.
Az ESET szakemberei felhívták a figyelmet arra, hogy a zsarolóvírusok többféle módon is megjelenhetnek a számítógépen. Leggyakrabban akkor települnek, ha a tulajdonos egy e-mailben érkező linkre kattint, amely egy gyanús weboldalt nyit meg, illetve például egy szolgáltató nevében küldött levél esetében megnyitja a mellékletet.
A cégek esetében megfontolandó, hogy milyen távoli hozzáférést biztosítanak a munkavállalóknak a számítógépekhez, ugyanis ezek a rendszerek megkönnyítik a bűnözők dolgát, és akár vállalati gépeket is megtámadhatnak ilyen módon. Itt még azzal is számolnak, hogy a cég nagyobb hajlandóságot mutat majd a fizetésre a számára pótolhatatlan információkért cserébe, mint egy magánszemély.
Arra is érdemes figyelni, hogy az interneten való böngészés közben milyen hirdetések bukkannak fel. Aki figyelmetlenül rákattint ilyesmire, akár tudtán kívül is hozzájárulhat ahhoz, hogy azonnal települjön valamilyen kártékony szoftver az eszközén. Különösen az ünnepek előtt gyakoriak az akciók, ezekkel is nagyon könnyű megtéveszteni a vásárlókat. Érdemes mindig óvatosnak lenni, a gyanúsnak tűnő üzeneteket és ajánlatokat pedig jobb meg sem nyitni, hiszen egy-egy vírus hatalmas károkat okozhat a felhasználóknak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)