Az idősekre utaznak a csalók: ezzel az alattomos módszerrel dolgoznak

Egyre több a panasz, a csalók ezúttal az idősek átverésével próbálkoznak.

2024. november 20., 14:17

Szerző:

Hallókészülékek értékesítésével vernek át idős embereket a csalók, már az érintett cég is figyelmeztetett - írta meg az EconomX.

Idős, nehéz helyzetben lévő embereket károsítanak meg a bűnözők a legújabb módszerükkel. Egy ismert hallókészülék márka, a Signia nevével visszaélve csalnak ki pénzt a károsultaktól. Az eszközt forgalmazó WS Audiology-H Kft. saját weboldalán is felhívta a figyelmet a veszélyre, de még mindig sokan bedőlnek a csalásnak. A dán székhelyű cég már megtette a szükséges jogi lépéseket, ám egyelőre csak a megfontolt vásárlással lehet megelőzni a kárt.

Az elkövetők olyan hirdetéseket tettek közzé az interneten, amelyekben kedvező áron kínálják az adott hallókészüléket, amelyre számos idős embernek szüksége van. Sokan közülük meg is nyitották a hirdetést, amely egy hamis oldalra vezetett. Itt ugyan megadták az adataikat, és ki is fizették az eszközt, ám az soha nem érkezett meg hozzájuk.

A forgalmazó arról tájékoztatott, hogy ilyen módon sosem értékesítik az eszköz, ám erről a gyanútlan áldozatok mit sem sejtettek: a pénzüket kicsalták, a megrendelt eszközt azonban nem kapták meg.

A csalók módszerei durvulnak

Mint arról a 168.hu is beszámolt, a bűnözők mind az interneten, mind telefonon keresztül egyre merészebb átverésekkel próbálkoznak. A karácsony előtti időszak különösen kedvező számukra, hiszen ilyenkor számos szolgáltató és áruház hirdet akciókat, így kevésbé gyanúsak az általuk létrehozott hamis hirdetések és ajánlatok.

A kiberbiztonsági szakértők, illetve számos pénzintézet, szolgáltató és cég is igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy mielőtt bárki kifizet valamit egy weboldalon, esetleg átutalást indít, győződjön meg arról, hogy nem hamis oldalon próbálják-e meg rávenni a tranzakcióra. Az URL-cím árulkodó lehet, ahogyan a magyar nyelvtől idegen megfogalmazás is.

Ám nemcsak az interneten, hanem akár telefonon is hasonló veszélyek leselkednek bárkire. A bűnözők akár telefonhívásokat is indítanak annak érdekében, hogy kicsalják például egy bank nevében azokat a jelszavakat, amelyekkel hozzáférhetnek a hívott fél bankszámlájához, és ellophatják az összes pénzét. Senki ne dőljön be, ha ilyen jellegű információk átadását kérik egy pénzintézet nevében.

SMS-ben is érkezhetnek olyan linkeket tartalmazó üzenetek, amelyek hamis weboldalakra mutatnak. Aki például csomagot vár, egy csomagszállító nevében küldött üzenetre könnyen reagálhat, ha arról tájékoztatják, hogy hibás a címzés, emiatt nem tudják kézbesíteni a küldeményt. Csakhogy az esetek nagy részében szó sincs ilyesmiről.

Érdemes mindig gyanakodni a gyanús tartalmú hirdetések, üzenetek és hívások kapcsán, a bankkártyához kapcsolódó információkat pedig megóvni. A szakértők szerint a legfontosabb, hogy mindenki alaposan gondolja át, mielőtt pénzt utal át vagy bankkártyával fizet az interneten, ugyanis könnyen csalás áldozatává válhat bárki.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)