Így törhetik fel a mobiltelefont egyetlen üzenettel vagy hívással
Egyre több a gyanús hívás és üzenet, amelyek mögött az esetek nagy részében csalók állnak.
Különösen az ünnepek előtt szaporodnak meg azok a hívások és üzenetek, amelyek a csalók tevékenységéhez köthetőek, és minden esetben a másik fél átverésére irányulnak. Minden esetben érdemes óvatosnak lenni az ilyen megkeresésekkel kapcsolatban – figyelmeztetett az Avast, az ismert számítógépes vírusirtó programokat fejlesztő cég.
A legtöbben attól félnek, hogy egy-egy ilyen hívás után feltörik majd a mobiltelefonjukat, és átveszik az irányítást a készülék felett. A szakemberek szerint a hívások esetén ettől általában nem kell tartani (bár vannak kivételek), attól azonban igen, hogy például a számlavezető bank nevével visszaélve bárkit megpróbálhatnak rábeszélni arra, hogy utalja át a pénzét egy másik számlára, mivel a korábbi számlán veszélyben van egy állítólagos hackertámadás miatt. Természetesen az egészből egy szó sem igaz, ám ha sikerül pánikot kelteni a hívott félben, akár sikerrel is járhatnak a bűnözők, hiszen az általuk megadott számlaszámnak semmi köze nem lesz a számlavezető bankhoz, az ügyfél pedig futhat a pénze után.
Az sem ritka, hogy egy ismert cég nevével élnek vissza: ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, nemrégiben a Telekom, a DPD, a Yettel és az Euronics is figyelmeztetést adott ki amiatt, mert bűnözők az adott cégek nevével követtek el bűncselekményeket.
A csalók számára ez a cél
A bűnözők elsősorban áldozataik személyes adataira és pénzére utaznak. Előbbit más hackereknek továbbértékesítik, ebből pedig jelentős bevételre tesznek szert. Utóbbi pedig egyértelmű: ha sikerül hozzáférniük egy bankszámlához, az azon található összeget azonnal ellopják.
A hívásoknál inkább az információ kicsalása a cél, azonban az SMS-ben, vagy bármely üzenetküldő alkalmazáson keresztül küldött üzenetekkel érdemes óvatosnak lenni. Ezek jellemzően egy linket is tartalmaznak, amely egy hamis weboldalra mutat. Itt általában valamilyen indokkal (például nem kézbesíthető egy csomag) a gyanútlan áldozat adatait próbálják megszerezni, ám az is előfordulhat, hogy a linkre kattintva észrevétlenül egy kártékony kémprogram települ az eszközön. Ez azért nagyon hasznos a csalók számára, mert így megfigyelhetik az adott személy szokásait, és gyakorlatilag minden jelszavához hozzájuthatnak.
A kiberbiztonsági szakemberek szerint az a leghatékonyabb védekezés, ha mindenki ignorálja az ilyen jellegű megkereséseket. A gyanús, külföldi telefonszámokról érkező hívásokat nem érdemes felvenni, ha egyébként nem várunk ilyen jellegű hívást, az üzenetekre pedig válaszolni sem kell, inkább a feladó letiltása lehet célravezető.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)