Kiderült, mennyi vonható le a nyugdíj összegéből
Adósság esetén levonhatnak a nyugdíj összegéből, most kiderült, pontosan mennyit.
Nem újdonság, hogy adósság esetén a nyugdíj összegéből is levonhatnak. Azonban ezzel kapcsolatban sok a tisztázatlan kérdés, sokan nem tudják, mennyi lehet a maximális határ. A HR Portal egyik olvasója ezzel kapcsolatban tett fel kérdést, a lap pedig a válasszal tisztázta.
A nyugdíj összegéből ennyit lehet levonni
Egyre több nyugdíjast érint a kérdés, hogy mennyit vonhatnak le maximálisan nyugellátásukból különböző tartozások fejében. A HR Portal egyik olvasói kérdésre adott válaszában tisztázza: a végrehajtási törvény 67. §-a világosan meghatározza a letiltások felső határát.
A jogszabály szerint az adós nyugellátásából legfeljebb 33%-ot lehet levonni, kivéve, ha a követelés gyermektartásdíjra vagy jogalap nélkül felvett ellátásra vonatkozik – ez esetben a levonás mértéke akár 50% is lehet. Több letiltás esetén szintén a nyugdíj 50%-a a felső határ.
Egy olvasó például arról számolt be, hogy 176.000 Ft-os nyugdíjából 88.000 Ft-ot vonnak le – ez pontosan 50%, ami szabályszerű lehet, amennyiben a tartozás jellege ezt indokolja (például gyermektartás). Fontos tudni, hogy a munkabérből vonható mértékre vonatkozó szabályok nem alkalmazhatók automatikusan a nyugdíjakra. Az említett „116.000 Ft-os megmaradó összeg” korlátja csak munkabéreknél releváns, nem a nyugellátások esetében.
Változtak a szabályok
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy mennyit lehet levonni a nyugdíj összegéből. A végrehajtási szabályok módosítása elsősorban az alacsonyabb jövedelműeket és a kevesebb nyugdíjat készhez kapókat érinti. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint az intézkedéssel a megélhetéshez szükséges anyagi forrásokat kívánják biztosítani azok számára, akiknek a legkevesebből kell gazdálkodni.
Az új szabályozó szerint a mindenkori nettó minimálbér 60 százalékára emelkedhetne az inkasszózástól megvédett összeg, vagyis a bér vagy nyugdíj 40 százalékára terjedhetne ki a levonás. Az új szabályozás egyik jelentős előnye, hogy a minimálbér jövőbeli emelkedése automatikusan magával vonja majd a mentesített jövedelemrész növekedését, ezáltal hosszabb távon is arányosan biztosítva a megélhetéshez szükséges fedezetet az érintettek számára.
Korábban ez az összeg alacsonyabb volt, mivel csak 60 ezer forint volt a végrehajtás alól mentesített összeg. Ezt emelte meg a kormány a mindenkori minimálbér 60 százalékéra. A kormány korábban azzal indokolta a változtatást, hogy az elmúlt években folyamatosan nőtt a minimálbér, így esedékessé vált a végrehajtás alól mentesített jövedelemrész ehhez igazodó megállapítása.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)