Nők40: kiderült beleszámít-e a végkielégítés a nyugdíj összegébe
A Nők40 kapcsán sok kérdés merül fel, most eláruljuk, hogy a végkielégítés beleszámít-e a nyugdíj összegébe!
A Nők40 vagyis a nők kedvezményes nyugdíja kapcsán mindig sok kérdés merül fel. Sok esetben nem tudják a nyugdíj előtt állók, hogy pontosan mi számít bele az ellátás összegébe. Most Farkas András, a Nyugdíjguru alapítója elárulta, hogy milyen szabályok vonatkoznak a végkielégítésre.
Ez számítható bele a Nők40 esetén a nyugdíj összegébe
A végkielégítés beszámít a nyugdíjszámításba, de nem számít szolgálati időnek – derül ki a legfrissebb tájékoztatásból. A nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időbe sem számít be, kivéve egy rövid, korlátozott időszakot a múltból. A végkielégítés járulékalapot képező jövedelem, ezért része a nyugdíj alapjául szolgáló nettó havi átlagkeresetnek.
Szolgálati időként nem vehető figyelembe a 2000. január 1-je utáni végkielégítés. Kivétel: 1998. január 1. és 1999. december 31. között meghatározott feltételekkel lehetett végkielégítés alapján szolgálati időt szerezni. Abban az esetben, ha valaki 1998. január 1. és 1999. december 31. között a törvényben meghatározott végkielégítést kapott, akkor a biztosítási ideje annyiszor 30 nappal hosszabbodott meg, ahány havi átlagkeresetének (illetményének) a végkielégítése megfelelt - de legfeljebb tizenkétszer 30 nappal. Ez az idő beszámít a nők kedvezményes nyugdíjába is.
A végkielégítés mértéke:
Az alap maximuma: a Munka Törvénykönyve szerint 6–9 havi távolléti díj, attól függően, hogy a dolgozó „védett korban” van-e (azaz 5 éven belül a nyugdíjkorhatárhoz).
- Közalkalmazottaknál: legalább 20 év jogviszony után 8 havi távolléti díj, „védett korban” akár 12 havi díj is lehet.
- Igazságügyi alkalmazottaknál: legalább 25 év után 10 havi illetmény, „védett korban” akár 14 havi illetmény.
- Rendvédelmi dolgozóknál: legalább 30 év után 10 havi távolléti díj.
Abban az esetben nem jár végkielégítés, ha a munkaviszony nyugdíjasként szűnik meg. Ha a jogviszonyt a nők kedvezményes nyugdíjának igénylése miatt szüntetik meg. A végkielégítés tehát növelheti a nyugdíj összegét, de nem hosszabbítja meg a szolgálati időt, így a nyugdíjjogosultság eléréséhez nem lehet rá alapozni.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)