Kiderült, mennyit keresnek a Magyarországon dolgozó vendégmunkások

Az elmúlt években nőtt a Magyarországon dolgozó vendégmunkások száma, most az is kiderült, milyen bérezésben részesülnek.

2025. február 24., 13:49

Szerző:

A munkaerőhiány Magyarországon is jelen van bizonyos területeken, ezért számos külföldi vendégmunkás érkezett hazánkba az elmúlt években. Főként a Fülöp-szigetekről, Örményországból és Grúziából érkeznek a dolgozók, azonban egyre többen érkeznek más Európai Unión kívüli országból, olvasható a Pénzcentrum cikkében.

Ennyi vendégmunkás érkezett Magyarországra az elmúlt években

A lap a cikkében kitér arra, hogy a vendégmunkások egyre maghatározóbb tényezővé váltak Magyarországon az utóbbi időszakban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai és a munkaerő-közvetítő tapasztalatai szerint, a számuk az elmúlt években jelentősen megnőtt. Különösen azokban a szektorokban, ahol a munkaerőhiány egy jelentős tényező. A jelenleg érvényben lévő szabályok szerint, a vendégmunkás-tartózkodási engedéllyel és foglalkoztatási célú tartózkodási engedéllyel kizárólag a Fülöp-szigetek, Örményország és Grúzia állampolgárai foglalkoztathatók. Azonban egyes országok dolgozói, például ukránok, szerbek más engedéllyel is vállalhatnak munkát hazánkban.

A KSH legfrissebb adatai szerint, 2024-ben Magyarországon összesen 110 000 külföldi állampolgár tartózkodott, ez növekedést jelent a 2023-as adatokhoz képest. Ezek közül 47 034 fő nem európai országból érkezett. A legtöbben még továbbra is európai országokból érkeznek Magyarországra.

Kovács Endre, a Prohuman Zrt. nemzetközi kapcsolatok és kommunikációs igazgatója elmondta a lapnak, hogy a vendégmunkások legnagyobb csoportja a Fülöp-szigetekről érkezik, míg az örmény és grúz munkavállalók száma elenyésző. Nógrádi József, a Trenkwalder stratégiai kapcsolatokért felelős igazgatója elmondta, hogy a legtöbben az iparban, azon belül is az autóiparban helyezkedik el. De sokan kapnak munkát elektronikai és vegyipari cégeknél, és FMCG-termékek gyártói foglalkoztatják őket. Emellett az építőiparban és a HORECA szektorban (vendéglátás, turizmus) egyaránt jelen vannak. Azok, akik fehérgalléros munkavállalók, legtöbbször SSC szektorban kapnak állást Magyarországon, ahol ügyfélszolgálati, logisztikai, pénzügyi és IT-területeken helyezkednek el.

Így alakul hazánkban a vendégmunkások bérezése

A szakértők hangsúlyozzák, hogy a külföldi munkavállalók bérezése nem térhet el a magyar munkavállalókétól, mivel jogszabályi előírás vonatkozik a bérezésre. Elmondták, hogy az SSC szektorban például bruttó 500 000 – 700 000 forint között mozognak a kezdő fizetések. A tapasztaltabb dolgozók akár a 750 000 – 1 000 000 forint körüli összeget elérhetik bruttóban.

A lapnak elmondták a szakértők, hogy sok cég még mindig tart attól, hogy vendégmunkásokat alkalmazzanak. Legtöbbször az elvárások ugyanazok, mint a magyar munkavállalókkal szemben, sőt, talán kicsit még magasabbak is. Ez azzal magyarázzák, hogy a vendégmunkások egy-egy dolgozó alkalmazása komoly befektetést jelent.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)