Újabb törvény módosul: a vendégmunkások nehéz helyzetbe kerülnek januártól
Szigorúbb törvény, kevesebb vendégmunkás: ezzel tervez a kormány.
2025. január elsejétől már csak két országból érkezhetnek vendégmunkások Magyarországra – derült ki a Magyar Közlönyből, amelyre a Telex hívta fel a figyelmet. A törvény szigorításával sokan kerülhetnek nehéz helyzetbe év elején.
A Nemzetgazdasági Minisztérium is kiadott egy közleményt a módosítással kapcsolatban, amelyben arról írnak, hogy a nemzetgazdasági miniszter döntése értelmében jövőre már csak legfeljebb 35 ezer vendégmunkás-engedély, illetve foglalkoztatási célú tartózkodási engedély adható majd ki. A közlemény szerint az intézkedéstől a magyar munkahelyek védelmét remélik.
A módosítás egyúttal azt is jelenti, hogy 2025. január 1-től már csak nagyon kevés országból érkezhetnek vendégmunkások, ugyanis jövőre számos országból már nem fogadják majd őket.
A törvény így szigorítja a külföldiek munkavégzését
Bár korábban engedélyezett volt, hogy érkezzenek vendégmunkások a Fülöp-Szigetek, Vietnám, Indonézia és Mongólia területéről is, ám január elsejétől az ezen országokból érkezők már nem kapnak engedélyt. Kizárólag Grúzia és Örményország küldhet az eddigieknek megfelelően külföldi munkavállalókat.
A Nemzetgazdasági Minisztérium kihangsúlyozta, hogy több feltételnek is teljesülnie kell ahhoz, hogy egy adott pozíciót egy külföldi munkavállaló kapjon meg. Egyrészt olyan országból kell érkeznie, amely megállapodást kötött Magyarországgal, hogy a munkavállalói engedély lejártát követően visszafogadja majd az adott személyt – ez egybevág azzal, hogy a kormány a migráció kapcsán már többször is kifejtette: nem támogatja a külföldről érkező menekültek betelepülését.
A másik feltétel pedig az, hogy külföldi munkavállalót csak akkor lehet alkalmazni, ha a munkáltató magyar dolgozókkal már nem tudja megoldani az üres pozíciók feltöltését. Orbán Viktor még az évzáró sajtótájékoztatóján is kiemelte, hogy rengeteg országból a jövőben már nem érkezhetnek vendégmunkások.
Egyelőre nem lehet tudni, mindez hogyan hat majd a munkaerőpiacra, ugyanis a döntést nem előzte meg szakmai egyeztetés, és azon cégek véleményére sem voltak kíváncsiak, amelyek gyakran alkalmaznak vendégmunkásokat, jellemzően olyan területeken, ahova magyar munkaerőt nem, vagy csak nagyon nehezen találnak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Nhac Nguyen / AFP)