Béres Attila frissdiplomásként egy operettet sem ismert – így lett mégis az Operettszínház főrendezője

Újraindult Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora, és a harmadik epizód vendége Béres Attila rendező, a Miskolci Nemzeti Színház ügyvezető igazgatója. A talkshow ezúttal is kizárólag a 168.hu felületén látható – alább találja a legújabb részt, ne hagyja ki!

2024. szeptember 23., 15:06

Szerző:

Az 53 éves, marosvásárhelyi születésű Béres Attila 2015 óta dolgozik a Miskolci Nemzeti Színház ügyvezető igazgatójaként, illetve egy időben a budapesti Operettszínháznak is főrendezője volt. Meglehetően kacifántos út vezetett el azonban idáig, Béres Attila ugyanis eredetileg nem rendezőnek, hanem színésznek készült.

Béres Attila a középiskola után azonban nem jelentkezhetett színésznek, mert abban az évben, 1989-ben a marosvásárhelyi színművészeti egyetem magyar tagozatán nem volt felvételi, illetve csak lány hely volt. Így aztán Kolozsvárra került, ahol matematikát tanult, de közben bejárt a színházba statisztálni, kisebb szerepeket is eljátszott. Később bekerült a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemre színész szakra, de végül mégis úgy döntött, hogy inkább rendező lesz.

Az egyetemek együttműködése révén jött is egy lehetőség, hogy felvesznek Budapestre a rendező szakra egy határon túli jelentkezőt. Rengetegen próbálkoztak, végül kettejüket vették fel: Béres Attilát és Csáki Csillát. Ekkor jött a következő meglepetés.

Béres Attila és a zenés színház

A dolgok végül úgy alakultak, hogy Béres Attilát, aki a színművészeti tanulmányai előtt csak egyetlen zenés előadást látott, egy olyan osztályba tették be Budapesten, amelyikben zenés színházi rendezőket képeztek.

„Ez számomra maga volt a Bermuda-háromszög. Ha őszinte vagyok, én életemben addig egyszer láttam zenés darabot, egy Lili bárónőt Kolozsváron, de az első fél óra után kimentem. A zenés színháznak nincs múltja Erdélyben”

– meséli Béres Attila, hozzátéve, hogy ekkor még annyira idegennek érezte a zenés műfajt, hogy egy idő után átment a prózai rendezők osztályába. Szinetár Miklós volt az egyik tanára, ő a következőket jósolta meg:

„Azt mondta a Szinetár tanár úr, hogy bárhogy menekülök, úgyis zenéseket fogok rendezni. Ezt mondta első év végén, és igaza lett.”

Béres Attilát, amint lediplomázott, Jordán Tamás meghívta rendezni az újonnan megnyílt Nemzeti Színházba. Amikor ennek a szakmában híre ment, Béres Attila rögtön megkapta a következő felkérését, amivel azonnal be is teljesedett Szinetár Miklós jóslata. A következő felkérés ugyanis zenés darabra szólt.

„Kerényi Miklós Gábor, aki az Operettszínház igazgatója volt, megállított, hogy «Nem akar rendezni egy operettet?» Mondtam, hogy «Én nem ismerem az operetteket, csak egyet ismerek, a Lili bárónőt.» [...] Azt válaszolta, hogy «Jó, akkor csinálja meg a Lili bárónőt!»”

– emlékszik vissza Béres Attila arra, hogy hogyan kezdődött a pályája operettrendezőként. Rögtön ez az első operettrendezése hatalmas siker lett: a Lili bárónő 19 évig ment. Béres Attila 2006-ban lett a Budapesti Operettszínház főrendezője, 2015-ben pedig a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója. Ez utóbbi pozíciójában nemrég erősítették meg: augusztusban választották újra további 5 évre.

Béres Attila bedobta magát, de mibe is?

A fentiekből kitűnik, hogy Béres Attila lett matematikus diákból statiszta, majd színész, aztán prózai és zenés színházi rendező. Hiszen a Dobd be magad! portréműsornak pontosan ez a lényege: hogy a meghívott vendégek történeteket osszanak meg a gyerekkorukról, kifejezzék az érzelmeiket, és beszéljenek arról is, szoktak-e feszültséglevezetés céljából játszani. A műsor során kiderül róluk, hogy mennyire kudarctűrők, van-e bennük versenyszellem, és hogy csapatjátékosok-e vagy inkább egyedül küzdenek meg a problémákkal.

A Dobd be magad! vendégei olyan dolgokat is megosztanak a saját életútjukkal kapcsolatban, amelyekről ritkán beszélnek a nyilvánosság előtt. S hogy mik ezek pontosan? Az életük taktikája és annak esetleges kudarcai, a szabálykövetési képességük és feszültségük kifejezése, a konfliktusokban való szerepük.

Összességében a Dobd be magad! egy olyan életútutazás, amely elkalauzol bennünket a műsor vendégeinek élettörténetében a legrejtettebb összefüggésekbe.

Persze az utazás elképzelhetetlen lenne egy kiváló játékmester közreműködése nélkül, aki ezúttal sem más, mint Réczei Tamás színházrendező és dramaturg, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház egykori művészeti vezetője, a Kaposvári Egyetem Művészeti Karának volt oktatója. A műsorvezető a 2019-ben megjelent Nagyon kell szeretniök doku-dráma kötet szerzője, 2020-tól az EMIH kulturális tanácsadója, a Baross utcában megnyíló Firgun Színház vezetője.

(Kiemelt képünkön Béres Attila rendező, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója látható. Forrás: Dobd be magad!)

A hanuka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, ami idén a Gergely-naptár szerint december 25. és január 2. közé esik. Az említett időszakban számos program lesz a felnőtteknek és a gyerekeknek egyaránt.

A nyolcnapos hanuka vagy hanukka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, ami idén a Gergely-naptár szerint december 25. és január 2. közé esik. Következő cikkünkben az ünnep lényegéről és az ilyenkor szokásos teendőkről olvashat.