Olvasás miatt kerülnek börtönbe az emberek
A legfrissebb információk szerint Kínában igazán szigorúan veszik, hogy mit olvasnak az emberek. Mivel egy tiltott könyvért akár börtön is járhat.
Bár manapság már a legtöbb országban nem korlátozzák, hogy milyen könyveket olvasnak az emberek, Kínában ezt is megpróbálják szabályozni. Az Infostart cikke szerint egyre több embert vádolnak „tiltott művek olvasásával”. Ennek alapján pedig a Kommunista Párt elárulásával is meg lehet vádolni az érintetteket.
Egyre több ember zárnak börtönbe az olvasás miatt
Korábban nagy hagyománya volt a könyvek betiltásának, és még manapság is vannak olyan országok, ahol egy-egy szerzőnek a művét nem lehet megvásárolni vagy éppen törvénybe ütközik, ha valaki ezt olvassa. Az Infostart cikke szerint pontosan ez történik most Kínában. Egyre gyakoribb vád Kínában a korrupcióval már amúgy is vádolt pártilletékesekkel szemben az, hogy „komoly politikai problémát” jelentő műveket olvasnak.
A South China Morning Post hongkongi lap ezt Li Pin önkormányzati képviselő esetével is alátámasztotta. Az említett személyt kizárták a pártból, azonban a legfőbb vád az volt ellen, hogy „illegális kiadványt” olvasott, amivel „alááshatta volna a párt egységét”.
Azonban nem ő volt az egyedüli, akit ezzel vádoltak meg. A 61 éves Cseng Csi-ji volt párttitkárt Csungking tartományból hasonló dologgal vádolták meg. Az őt azzal vádolták meg, hogy „tiltott könyveket” olvasott, amelyek a kínai történelem egyes korszakait vizsgálták, többek között a polgárháborút, a Nagy Ugrást, az éhezést, a Kulturális Forradalmat és a Mennyei Béke terén történt vérengzést.
Az említett témák Kínában tiltólistán szerepelnek. Ha valaki megpróbálja bevinni az alábbi témákról szóló nyomtatott, elektronikus könyveket, hanganyagokat vagy bármilyen elektronikus anyagot, azzal megszegi a vámszabályokat. A hivatalos álláspont szerint az ilyen anyagok kárt okoznak Kína politikájának, erkölcsének, kultúrájának és gazdaságának.
Egyre szigorúbbak a szabályok
South China Morning Post szerint az elmúlt évben számos esetben hozták fel egy vádlott ellen a korrupciós vádak mellett, hogy tiltott irodalmat olvasott. Ugyanakkor azt is leírták a cikkben, hogy a hasonló könyvek évtizedek óta jelen vannak az országban. Számos kiadványt terjesztenek az emberek egymás között, ezeket titokban szokták átadni.
A lap úgy véli, a történelemből ismert vádakat azzal összefüggésben kezdhették el ismét felhozni, hogy tavaly módosították a Kínai Kommunista Párt fegyelmi szabályzatát. A friss módosítás szerint, retorzió érhet olyanokat, akik titokban olvasnak nemkívánatos médiumokat, lejáratják a pártot, az országot és vezetőit.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)