Vitézy Dávid stábja szerint hibázott a Nemzeti Választási Iroda

Merker Dávid, a Vitézy-stáb egyik vezetője a 24.hu-nak azt állítja, voltak olyan szavazólapok, amelyeken Szentkirályi és Vitézy is be volt ikszelve, és egyes helyeken ezeket is érvénytelennek minősítették, amiben a Nemzeti Választási Iroda is hibás.

2024. június 12., 11:47

Szerző:

Vitézy Dávid stábja ismertette, milyen visszásságokat tapasztaltak a vasárnapi választáson, amikre hivatkozva csütörtökön beadják jogorvoslati kérelmüket, és szeretnék elérni az érvénytelen szavazatok újraszámolását – írta a 24.hu.

Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, az eredmény nagyon szoros volt, a regnáló főpolgármester kihívója, Vitézy Dávid csupán 324 szavazattal kapott kevesebbet. Ezért a kihívó már a választás éjjelén úgy nyilatkozott, hogy nem tekinti véglegesnek az eredményt, a több mint 24 000 érvénytelen szavazat miatt újra kell számolni a voksokat.

Azóta megjelent a Fővárosi Választási Bizottság határozata, miszerint Karácsony Gergely megnyerte a vasárnapi főpolgármester-választást, határozat ellen június 13-án 16 óráig fellebbezhetnek a felek, azaz „az ügyben érintett természetes és jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet”. Vitézy Dávidnak tehát ennyi ideje van arra, hogy valamilyen szabálysértés miatt újraszámlálást kérjen. 

Vitézy Dávid stábja szerint a Nemzeti Választási Iroda is hibázott

Egy–másfél százalék ponttal kellett volna nyernie Vitézy Dávidnak Karácsony Gergely előtt matematikai modellek és algoritmusok alapján a vasárnapi szavazáson – állítja a Vitézy-stáb. Elkezdték átnézni az adatokat, mivel matematikai modellekre és algoritmusokra hivatkozva nem kérhetnek jogorvoslatot, illetve újraszámolást, sőt a kicsi szavazatkülönbség miatt sem, ehhez jogsértések gyanúja szükséges.

Vitézy problémáját az okozta, amiből egyébként hatalmas hasznot is húzott: ez pedig a fideszes jelölt, Szentkirályi Alexandra visszalépése.

Szentkirályi két nappal a választás előtt, pénteken lépett vissza Vitézy javára, új szavazólapok legyártására már nem volt idő, ezért a nevét ki kellett húzni a szavazólapról. Ahány kerület és szavazókör, annyi megoldás született erre: a II. kerületben például teljesen kisatírozták a kormánypárti jelölt nevét, mintha ott se lett volna, több helyen azonban csak egy vékony vonallal húzták át. A választási eljárási törvény csak annyit ír elő, hogy a kiesett jelölt nevét ki kell húzni, de hogy milyen színű és vastagságú tollal, arról nem rendelkezik.

Vitézyék viszont azt állítják, hogy van összefüggés a kihúzás láthatósága és az érvénytelen – Szentkirályira adott – szavazatok aránya között.

„A IV. kerületben és a VII. kerületben alig látható vékony csíkkal húzták ki a visszalépett Szentkirályi Alexandrát, ezért sok panaszt kaptunk arra, hogy a félhomályos szavazóhelyiségekben ez alig látszódott, így sokan tévesen szavaztak rá Vitézy helyett vagy mellett. Míg átlagosan 3 százalék volt az érvénytelen szavazatok aránya a főpolgármester-jelölti szavazólapokon a fővárosban, addig az Erzsébetvárosban 6,08 százalék, Újpesten pedig 5,02” – mondta el a 24.hu-nak Merker Dávid fővárosi képviselőjelölt, a Vitézy-stáb egyik vezetője.

Szerintük sokan emiatt Szentkirályi Alexandrát ikszelték be, ami érvénytelen voksnak számít, de ha jobban látható lett volna a kihúzás, akkor fegyelmezetten Vitézyre szavaztak volna.

Azt elismerik, hogy ez egy hipotézis, de szerintük egy statisztikailag világosan kimutatható összefüggés látható, amit jogászoknak kell megfelelően alátámasztani.

Szentkirályit és Vitézyt is beikszelték

Azonban voltak olyan szavazólapok, amelyeken Szentkirályi és Vitézy is be volt ikszelve, és egyes helyeken ezeket is érvénytelennek minősítették, amiben a Nemzeti Választási Iroda (NVI) is ludas lehet Merker szerint.

Az NVI kézikönyvében, amit a szavazatszámlálási bizottságok részére adtak ki, a törvényt tévesen értelmezve írják le, hogy érvénytelennek kell nyilvánítani azt a szavazólapot, amelyen kieső jelölt melletti körben szerepel az „x” vagy „+” jel. A választás délutánján a Fővárosi Választási Iroda is kiadott egy ezzel ellentétes értelmezést, amelyben leírták, hogy a Szentkirályira adott szavazatok mindenképpen érvénytelenek a választási eljárásról szóló törvény 193. §. (2) bekezdése értelmében, azonban ha az így leadott érvénytelen szavazaton kívül más főpolgármester-jelöltre adott szabályos szavazat is található, akkor a 193. § (3) alapján a másik jelöltre leadott szavazat érvényesnek minősül.

– Ez azonban információink szerint nem minden szavazókörhöz jutott el, mert egyes helyeken ezt érvényesnek, máshol érvénytelennek könyvelték el – jelentette ki Merker Dávid, aki szerint akár ezres nagyságrendben lehetnek ilyen érvénytelennek minősített szavazatok, amelyek érvényessége esetén megfordulhatna a választási eredmény, ezért szeretnének újraszámolást kérni, ennnek érdekében meg fogják támadni a Fővárosi Választási Bizottság által kihirdetett választási eredményt.

Arra a kérdésre, hogy honnan veszik mindezt, azt felelték a stábtagok, hogy szerte Budapestről érkeznek bejelentések hozzájuk szavazóköri delegáltaktól, olyanoktól is, akik az LMP, a Kétfarkú Kutya Párt vagy a Fidesz megbízásából vettek részt a bizottságok munkájában.

Mivel az újraszámlálást csak akkor lehet elrendelni a jogszabályok szerint, ha a szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményét törvénysértően állapították meg, a 24.hu megkérdezte, hogy pontosan milyen jogsértésre fognak hivatkozni a beadványukban, és mely szavazóköröknél kezdeményezik az újraszámlálást. 

„ A jogászaink öntik ezt pontos jogi formába, de azzal, hogy érvényes szavazatokat érvénytelennek nyilvánítottak, érdemben befolyásolhatták a választás végeredményét”

– magyarázta Merker, aki szerint az egész városban szükség lenne az érvénytelennek nyilvánított szavazatok újraszámlálására.

(Kiemelt képünk forrása: Vitézy Dávid hivatalos Facebook oldala)

Orbán Viktor miniszterelnök Berlinbe utazott, ahol pénteken tárgyalást folytat Olaf Scholz német kancellárral - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke csütörtökön.