A Margitszigetet lezárták az árvíz miatt, de legalább újabb eső nem érkezik

Bár már nem sok idő maradt, az árvíz elleni védekezés még mindig gőzerővel zajlik az országban.

2024. szeptember 17., 10:52

Szerző:

A hazai folyók áradása próbára teszi a lakosság és a rendvédelmi szervek tűrőképességét is, de a legtöbb helyen már felkészültek az árvíz érkezésére – tájékoztatott a Telex.

A mostani áradással kapcsolatban rengeteg a bizonytalanság, amit az okoz, hogy a környező országok, illetve hazánk időjárását is a Boris ciklon uralja, ami szokatlanul nagy mennyiségű csapadékot hozott magával. A ciklon napok óta örvénylik Közép-Európa felett, így az eső sok helyen megállíthatatlanul zuhog.

Az áradások már megindultak, ám az eső tovább duzzasztja a sok helyen medrükből kilépett folyókat, és mivel a meteorológiai előrejelzések meglehetősen bizonytalanok az esőzéseket illetően egy-egy országot illetően, azt sem lehet pontosan megmondani, hogy hogyan alakul egy-egy folyó vízszintje.

A vízügyi szakemberek természetesen mindent megtesznek, hogy a lehető leghamarabb tájékoztassanak az áradások alakulásáról, az azonban már biztos, hogy az évtized legnagyobb árhulláma érkezik Magyarországra.

Az árvíz a Margitszigetet sem kíméli

A fővárosban harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el hétfőn, azóta már a rendkívül magas vízállás miatt a Margitszigetet, valamint a budai és pesti alsó rakpartokat is lezárták a hatóságok.

A Duna vízszintje óráról órára növekszik, már most is jelentős emelkedés tapasztalható, de a jelenlegi hírek szerint Budapesten pénteken várható a tetőzése, és addig már nem érkezik újabb csapadék. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője, Siklós Gabriella az InfoRádióban arról beszélt, hogy később az ár levonulása során is folyamatosan meg kell figyelni a gátakat, hiszen ezeket most hatalmas terhelés éri.

Egyes területeken már nagyon komoly védelmi intézkedésekre van szükség, hiszen a Duna sodrása a vízszint emelkedésével felgyorsul, így még veszélyesebb. Vámosszabadinál, az osztrák-magyar határnál indokolttá vált a Duna-híd, illetve a határátkelő lezárása, Baján pedig a lakok kitelepítésére is szükség van. A Dunafürdőt, a Nagy-Pandúr-szigetet és a Méhész-fokot a hatóságok kiürítik, és akinek szüksége van rá, az önkormányzat által biztosított szállón maradhat, amíg az árhullám levonul.

Vácon is gyors tempóban emelkedik a Duna, Kisorosziban pedig attól tartanak, hogy az árvíz teljesen elzárhatja a települést a külvilágtól. Itt az ellátási kérdések okozzák most a legnagyobb problémát, hiszen nehéz napokat kell átélniük a helyi lakosoknak.

A közlekedés is egyre nehezítettebbé válik, számos közutat kellett lezárni országszerte, különösen a Duna mentén. A fővárosban a közösségi közlekedés is módosul, többek között a Duna mellett futó villamosjáratok leállítása okozhat kellemetlenségeket. A hatóságok mindenkitől azt kérik, hogy mielőtt útnak indulnak, tájékozódjanak az aktuális körülményekről, és ne közelítsék meg az áradó folyókat.

(Kiemelt kép: Homokzsákokat helyeznek el a Margitszigeten szeptember 16-án. Fotó: Isza Ferenc / AFP)