Nehezen mozog a nyelve? Rák állhat a háttérben
Akár egy rutin fogászati vizsgálat is kiderítheti, mégis legtöbbször túl későn diagnosztizálják a szájüregi rákot.
A szájüregi daganatos megbetegedések számának terén is első helyen található Magyarország az európai országok között. A szájüregben jelentkező rák többségét túl későn diagnosztizálják – írja a webbeteg.
Mint oly sok ráktípusról, a szájüregi daganatokról is elmondható, hogy korai stádiumban felfedezve nagyon jó eséllyel gyógyíthatók.
Ám az esetek túlnyomó többségében nem ez történik: az előrehaladott betegség áttétekkel jelentkezve jóval nehezebben kezelhető. A szájüregben jelentkező kóros szövetszaporulatokról szólva ez azért elkeserítő, mivel nem a test valamely eldugott részében, a szem elől elrejtve fejlődnek ki. Akár egy rutin fogorvosi vizsgálat során felfedezhetők.
A világon évente félmillió embernél diagnosztizálnak valamilyen szájüregi daganatot, és mivel főleg késői stádiumban veszik észre, az esetek túlnyomó részére nem több, mint ötéves túlélési idő jellemző. A szájrák – megint csak megannyi más daganatos betegséghez hasonlóan – különösen a negyven év feletti korosztályban jelentkezik, elsősorban a dohányosok és az alkoholt fogyasztók körében.
Kit fenyegetnek a szájüregi rákok?
A szájüregi daganatok elsősorban az ötvenes életévektől halmozódnak fokozottan. Az utóbbi időszakban mind a férfiakban, mind a nőkben nőtt a betegség előfordulása, s a halálos szövődményeknek ugyancsak növekvő tendenciája látszik.
A kockázatot a rossz szociális és társadalmi helyzet, az ebből következő egészségtelen táplálkozás, elhanyagolt fogazat és szájhigiéné növeli, azt többszörösére fokozza a számos méreganyagot folyamatosan a szervezetbe adagoló dohányzás, valamint az alkoholizmus is. Egyes szakirodalmi tanulmányok felvetik az erősen csípős ételek rendszeres fogyasztásának károsító hatását is.
A szájüregi rák típusai
A szájrák valójában több daganattípus gyűjtőneve, a szájüregben és környékén megjelenő szövetszaporulatok összefoglaló elnevezése. A megbetegedések felében a nyelven jelentkezik, körülbelül negyedrészt az ajkakon, illetve összesen az esetek egynegyedében az arc belső felületén, az ínyen vagy a szájfenéken.
A szűrés nem jelent mást, mint hogy az ember időnként ellátogat a fogorvoshoz. A szájüregi daganatokat tekintve Magyarország az első az európai ranglistán, s ez nem utolsósorban a magyar szájhigiénia katasztrofális állapotának köszönhető.
A szájápolás és a rendszeres fogászati kontroll egyben a szájrákok kiszűrését is szolgálja, hiszen minden fogorvos képes a korai stádiumú tumor észlelésére, de bizonyos jelek még otthon, a tükör előtt is észrevehetők.
A szájüregi rák tünetei
Tartós fekély a szájüregben. Ez természetesen nem csak daganatot jelezhet, de ha hetekig nem jelentkeznek a gyógyulás jelei, fennáll a súlyosabb betegség gyanúja.
Fehér vagy vörös foltok megjelenése – akár a nyelven, akár az ínyen.
Nyelési nehézség és idegentest-érzés a nyelés során
A nyelv vagy a környéke érzéketlen. Emellett intő jel lehet, ha úgy érzi, hogy a nyelve mozgatása nehezen megy, vagy enyhe fájdalommal jár.
Az orcák megvastagodása, illetve az állkapocs duzzanata.
A rendszeresen elvégzett önvizsgálattal nagyon sokat tehetünk a korai diagnózis érdekében. A daganat korai jeleit ugyanis – az ún. precancerozisokat – ha tudjuk, mit keresünk, mi magunk is korán felfedezhetjük. Ha egy tükör segítségével havi rendszerességgel alaposan átvizsgáljuk a szánkat, biztosan nem kerüli el a figyelmünket semmilyen eltérés.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Tumisu via Pixabay)