Íme egy súlyos tévhit, ami romba döntheti a súlyfelesleggel küzdők önbecsülését is
Noha egyes, eredetileg cukorbetegek számára kifejlesztett gyógyszerek előrelépést jelenthetnek a súlyfelesleg leadásában, de kizárólag ettől nem várhatja senki a megoldást.
A súlyfelesleg leadása mindig komoly kihívás elé állítja az embereket. A közelmúltban azonban több hírt is lehetett olvasni a hazai és nemzetközi sajtóban olyan hírességekről, akik gyógyszeres segítséggel értek el gyors és látványos fogyást. Ám az ilyen fajta súlyvesztés lehetőségét már nem csak a híres emberek keresik, aminek legfőbb oka, hogy nemrég berobbant a köztudatba egy olyan gyógyszercsoport, amely iránt mind nagyobb globális igény mutatkozik. Annál is inkább, mert napjainkban már-már járványos mértéket ölt az elhízás terjedése.
A Föld népességén belül 2,5 milliárd ember küzd súlyproblémákkal a WHO becslései szerint, köztük is mintegy 900 millióan kifejezetten elhízással.
De egyáltalán hogyan segítik elő a súlyfelesleg leadását az említett gyógyszerek? Milyen esetekben jöhet szóba az alkalmazásuk, és hogyan juthatnak hozzá ilyen készítményekhez a magyar betegek? A téma kapcsán felmerülő legfontosabb kérdésekkel a Házipatika kikérte Mutnéfalvy Zoltán belgyógyász, endokrinológus szakorvos véleményét. A szakember elmondta:
„Olyan csodaszerek nincsenek, amelyek pusztán attól, hogy bevesszük vagy beadjuk őket, egy csapásra eltüntetnék a súlyfelesleget. A fogyásért továbbra is tenni kell. Anélkül, hogy odafigyelnénk az életmódunkra, nem lehet eredményt elérni.”
Hozzátette azonban, hogy ha nem is helyettesítik, azért nagyban megkönnyíthetik az életmódváltást a szóban forgó készítmények. Mindezt elsősorban az étvágy csökkentése révén. „A központi idegrendszerben, agyi központokban hatva lecsökkentik az étvágyat és az étkezés örömszerző hatását. Tehát segítenek leküzdeni a függőséget, amely az étkezési szokásainkkal kapcsolatban kialakulhat. Ezáltal a kalóriabevitelen is sokkal könnyebb szigorítani, méghozzá szenvedés nélkül. Tehát nem a gyógyszer maga viszi le a kilókat, meg égeti a zsírt, de az éhséget csillapítva elősegíti, hogy oda tudjunk figyelni az étkezésünkre” – foglalta össze.
Mutnéfalvy Zoltán ezután kitért arra is, hogy Magyarországon jelenleg liraglutid hatóanyagú fogyasztószer van forgalomban, amely bár vényköteles, receptet azonban akár háziorvosok is felírhatnak. A szakmai kritériumok kapcsán kifejtette, olyan esetekben jöhet szóba a szer alkalmazása, ha a páciens testtömegindexe (BMI) meghaladja a 30-as, elhízást jelző értéket. Ezenkívül 27-es BMI felett is fel lehet írni, ha a betegnél egyéb társbetegségek is fennállnak: például magas vérnyomás, magas koleszterinszint, inzulinrezisztencia, prediabétesz vagy diabétesz.
Súlyfelesleg: a gyógyszerszedésnek vannak veszélyei
„Talán ez az első olyan fogyasztószer, amelyet viszonylag jó szívvel lehet ajánlani, mert nincs igazán kedvezőtlen mellékhatásprofilja”
– összegezte a szakember, hozzátéve, a súlyfelesleg leadására is alkalmas készítmény lehetséges mellékhatásai főként emésztőszervi jellegűek. A gyógyszer bevezetésekor vagy dózisemeléskor előfordulhat átmeneti émelygés, hányás, gyomortáji diszkomfort, székrekedés, ritkán hasmenés, esetleg szívdobogásérzés, szédülékenység, pulzusszám-emelkedés. Súlyos mellékhatások viszont – mint a hasnyálmirigy-gyulladás, epeúti kőképződés vagy gyulladás, emelkedett májenzimszintek, tartós hányás és kiszáradás, akár veseelégtelenség – csak nagyon ritkán jelentkeznek.
Ám bármennyire is ígéretesnek tűnnek, Mutnéfalvy Zoltán óva int bárkit is attól, hogy jelentős súlyfelesleggel rögtön a fogyasztószerekben gondolkodjon. Mint mondta, általában életmódbeli tényezők húzódnak meg az elhízás hátterében, ritkábban pedig hormonális zavarok.
Ha ezeket nem rendezzük előbb, akkor a gyógyszeres kezelés hatása is kisebb lesz, valamint nem lesz tartós.
Így tehát súlyproblémák esetén az első lépés mindig az életmód átgondolása, újratervezése, beleértve a rendszeres testmozgást és a táplálkozást egyaránt. Érdemes számba venni, hogyan étkezünk. Mennyi kalóriát viszünk be egyáltalán naponta? Be tudjuk-e tartani, hogy nem egy-egy bőséges vacsorát tartunk a nap végén, hanem szépen beosztva legalább három kisebb étkezést iktatunk be a nap folyamán? Érdemes csínján bánni a finomított élelmiszerekkel is, a cukros és alkoholos italokat pedig teljes mértékben elhagyni, mivel azokkal rengeteg kalóriát vihetünk be szinte észrevétlenül. Amennyiben pedig az életmód rendezése nem hoz eredményt, akkor hasznos endokrinológussal konzultálni, aki a megfelelő vizsgálatokkal segíthet kideríteni, minden rendben van-e a hormonháztartásunkkal. Egyes hormonális zavarok ugyanis könnyen útját állhatják a fogyókúrás erőfeszítések sikerének.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay / HeungSoon)