Kórokozókat találtak a nyers tejben, ezért lehet veszélyes a fogyasztása
Egy átfogó kutatás során vizsgálták a tejeket, melyből kiderült, milyen kórokozók találhatóak bennük.
Bár manapság nagyon népszerűvé váltak az alternatív, növényi italok, ennek ellenére továbbra is sokan fogyasztanak tejet Magyarországon. A boltban kapható, UHT-tej mellett a nyers tej is megjelenik a fogyasztóknál, ennek azonban komoly veszélye lehet. Erről tanúskodik a Pécsi Tudományegyetemen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított kutatása, amiről az Index írt.
Ezért lehet veszélyes a nyers tej
A lap cikkéből kiderül, hogy a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriuma úttörő szerepet vállal az állatról emberre terjedő járványok előrejelzésében: a mostani kutatással pedig próbálják azonosítani a potenciális veszélyforrásokat. A szakemberek elsőként kezdtek bele a Európában a Tejmonitor-projektbe, ez az UTH-tejek elemzésén alapszik.
A módszernek az a lényege, hogy bár ez a tej már nem tartalmaz fertőző kórokozókat, megőrzi a vírusok genetikai nyomait. Ez a felfedezés amiatt is fontos, mivel az Egyesült Államokban nem sokkal korábban azonosították, hogy a szarvasmarhákra is átterjedt a fertőző madárinfluenza.
„A tejfogyasztás biztonságos, de fontos, hogy az emberek tisztában legyenek a különböző feldolgozási módok jelentőségével: a nyers tejben ugyanis olyan kórokozók lehetnek jelen, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek, míg az UHT-tej biztonságos és megbízható forrás, abban ezeket a kórokozókat már elölték”
– mondta a kutatás kapcsán Kemenesi Gábor virológus, a laboratórium igazgatója.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal közösen hamarosan átfogó kampányt indítanak, melynek a célja, hogy a fogyasztók jobban megismerjék az ultrahőkezelt tejek előnyeit, illetve a nyers tej fogyasztásának az egészségügyi kockázatait.
A kutatás, amit kanadai mintára alapoztak, hozzájárulhat a globális járványügyi előrejelzés fejlődéséhez, mivel a szennyvízvizsgálatokhoz hasonlóan, segíthet nyomon követni a vírusok terjedését.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)