Veszélyes anyagokat találtak a tejekben, akár súlyos betegséget is okozhatnak

Fontos dologra figyeltek fel egy kutatás során, mivel a növény tejhelyettesítők olyan dolgokat tartalmazhatnak, amelyek károsak az egészségre.

2024. december 20., 14:22

Szerző:

Igazán népszerűvé váltak a növényi alapú tejhelyettesítők az utóbbi években. Az alternatív italok azonban nem minden esetben hatnak jól a szervezetre. A Pénzcentrum cikkéből kiderült, hogy olaszországi Bresciai Egyetem és a dániai Koppenhágai Egyetem kutatói tíz különböző növényi alapú tejalternatíva tápértékét vizsgálták, összehasonlítva azokat két tejtermékkel- számolt be a Science Alert.

Veszélyesek lehetnek az alternatív tejek

A lap a cikkében a Science Alert nevű lapban közölt tanulmányra hivatkozik, mely során az ultramagas hőmérsékleten (UHT) végzett kezelések hatását elemezték a növényi alapú tejhelyettesítők tápértékére. Az UTH egy olyan eljárás, amely során 140 °C feletti hőmérsékleten sterilizálja az élelmiszereket, ezzel meghosszabbítják azok élettartalmát. Valamint olyan kémiai reakciókat válthatnak ki vele, amelyek befolyásolhatják a tápértékét.

„A legtöbb növényi alapú ital már most is lényegesen kevesebb fehérjét tartalmaz, mint a tehéntej. A kis mennyiségben jelenlévő fehérje pedig hőkezeléskor még tovább módosul”

– emelte ki Marianne Nissen Lund.

A kutatás során olyan termékeket vizsgáltak, aminosavak és a cukrok hőkezelése során keletkeznek. Az ilyen vegyületek csökkenthetik a kritikus aminosavak elérhetőségét, ezzel befolyásolják a fehérjék tápértékét. Arra a következtetésre jutottak az eredmények alapján, hogy bár a keverékek kifejezetten erősek voltak, a tehéntej sokkal több fehérjét tartalmaz, illetve magasabb arányban vannak benne aminosavak, mint az alternatív tejekben.

A vizsgálatok során azonban egyes növényi alapú tejhelyettesítőkben aggályos vegyületeket találtak, ám nagyon kicsit mennyiségben, ezért ezek nem jelentenek közvetlen veszélyt. Szerepelt köztük többek között a rákkeltő akrilamid és a hidroxi-metil-furfurol (HMF) nevű reaktív anyag. A kutatók elárulták, hogy meglepődtek, amikor akrilamidot találtak, mivel az nem szokott a folyékony élelmiszerekben előfordulni, ebben az esetben azzal magyarázták, hogy a forrása nagy valószínűséggel a pörkölt mandula, ami az egyik termékben volt.

A szakértők ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy a növényi alapú tejhelyettesítők potenciális tápanyaghiányára. Azt tanácsolták, hogy általánosságban mindenki olyan élelmiszert válasszon, ami kevesebb feldolgozással készült, és a lehető legtöbb ételt készítsük el magunknak.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik) 

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!