Makrobiotikus diéta: a tartós fogyás titka
A makrobiotikus étrend egy szigorú diéta, amelyet már az ókori görögök is alkalmaztak méregtelenítésre, egészségmegőrzésre.
A makrobiotikus diéta egy szigorú étrend, de számos jótékony hatása van: csökkenti a szervezetben felhalmozódó méreganyagokat, segít a fogyásban és a fiatalos külső megtartásában. Teljes kiőrlésű gabonafélék és zöldségek fogyasztását foglalja magában, és a magas zsír-, só-, cukor- és mesterséges összetevőket tartalmazó élelmiszerek kerülését – írja Medical News Today.
A makrobiotikus diéta szabályai
A görög macro (hosszú) és bios (élet) szavak összetételéből eredő kifefjezés nem véletlen, a makrobiotikus táplálkozás hosszú múltra tekint vissza, már Hippokratész is említi, méghozzá azoknak az embereknek az életmódjára használja ezt a kifejezést, akik tudják, mit kell ahhoz tenniük, hogy egészségesek és hosszú életűek legyenek.
Az inkák és a kínaiak is használták a makrobiotikus tanokat. George Ohsawa, a makrobiotikus diéta atyja az 1950-es években kezdte terjeszteni elméletét Észak-Amerikában.
A makrobiotikus táplálkozás az ún. sokoju életmód része. A filozófiai alapot a taoizmus adja. A makrobiotikus étrend a jin és jang elemek egyensúlyán alapszik. Az étrend a természet rendjét és a harmóniáját követi, az organikus, idénytermények fogyasztásán alapul. Az ötféle alapíznek (keserű, savanyú, édes, csípős és sós), valamint az ötféle alapszínnek (zöld, piros, sárga, fehér és fekete) is harmóniában kell lenniük egymással.
A fogyasztható élelmiszerek közé tartoznak:a gabonák, a zöldségek, a halak, a szójafélék, valamint a tofu. Tilos a kenyér, a hús és mindenféle tejtermék. Előnyben részesítik a helyben termesztett ételeket és az idényzöldségeket. A diéta követői semmi finomított, tartósított élelmiszert nem ehetnek. A főzési eljárások közül a párolás, a gőzölés és a főzés a legjellemzőbb, ritkán előfordul serpenyőben vagy sütőben sütés.
A tápanyagbevitel 30-50 %-át a gabonák alkotják: barnarizs, köles, hajdina, árpa, zab, kukorica, rozs. Ritkán fogyasztható élesztőmentes kenyér, a mochi (édes japán rizsfajta), a quinoa. Szintén ritkán, de lehet enni soba tésztát (japán hajdina tészta), somen tésztát (búzalisztből készülő, szintén japán tésztafajta), udon tésztát (ez is japán és ez is búzalisztből készül).
Mivel a burgonya, paprika és paradicsom nem javasolt, így a magyaros ízek kedvelőinek nem ez lesz a megfelelő diéta. Ami fogyasztható például: petrezselyem, újhagyma, kel zöldje, tök, brokkoli, káposzta, karalábé, hagyma, shitake gomba, zöldborsó, articsóka.
A japán eredetű diéta nemcsak a fogyásban garantálja a sikert, hanem a jó közérzet létrehozásában is. A fent említettek mellett fontos, hogy a diéta követője természetes édesítőszereket (barnarizs szirup, árpamaláta, juharszirup, almalé) és növényi alapú fehérjéket használjon.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)