Kiderült, milyen gyakran kellene kicserélni a párnákat – ezek az árulkodó jelek
Egy párna igazán szoros kapcsolatba kerül egy, vagy akár több családtaggal is, így nem mindegy, milyen állapotban van.
Az ágynemű cseréje egyértelmű: bizonyos időközönként mindenki kimossa a használt huzatokat, ám abba kevesebben gondolnak bele, hogy egy-egy párna is cserére szorul, ha már túl régóta van használatban – hívta fel a figyelmet a The Spruce.
Az ágynemű kimosása, majd az új huzatok felhúzása sokak számára hatalmas procedúrát jelent, így a felmérések szerint a többség ezt is hajlamos a lehető legtovább elodázni. Azonban ennél is ritkábban történik meg a párnák cseréje, pedig ezekkel igazán intim kapcsolatba kerülünk: az otthonunkban található tárgyak közül talán ezzel érintkezünk a leghosszabb ideig.
Minden éjszaka a párnán fekve telik, amelyhez ráadásul az arc és a száj is gyakran hozzáér, így egyáltalán nem mindegy, mennyire tiszta, még akkor sem, ha egy huzat fedi. De vajon milyen gyakran és hogyan érdemes kitisztítani, és mikor érdemes újra cserélni?
A párna cseréjét több tény is indokolja
Ha kicsit jobban belegondolunk, könnyű belátni, hogy a párnákon rengeteg szennyeződés keletkezhet, például különböző foltok és elszíneződések jelenhetnek meg a szöveten, de a párna nagy mennyiségű izzadságot is felfog, ez pedig ahhoz vezet, hogy egyre kellemetlenebb szagot áraszthat magából.
Bár a mosás segíthet ezeken problémákon egy ideig, ám azzal fontos számolni, hogy például az emberi bőrsejtek, valamint a por és az állatszőr jelenléte miatt rengeteg atka jelenhet meg a párna felületén és belsejében is, hiszen ezek remek táplálékot jelentenek számukra. A por és a számos egyéb allergén az allergiával küzdők életét nagyon megnehezítheti, és az alvás minőségét is jelentősen leronthatja, ami megszámlálhatatlan egészségügyi problémához vezet.
Egyetlen párna sem használható évtizedekig, ám hogy pontosan mikor érdemes kicserélni, az több jelből is egyértelművé válik. Ezek közé tartozik az, ha a bélés állapotában változás áll be. Gyakran előfordul, hogy egy idő után csomóssá válik a töltelék, emiatt megváltozik a párna formája, és egyre kényelmetlenebb a használata. Mindez nem is meglepő, hiszen a nyak és a fej számára sem ideális, ha egy eldeformálódott párnát használunk, ezeken nem lesz pihentető az alvás. Ez egyébként a habszivacs párnákra is igaz, és a tollpárnák esetében is érdemes megfigyelni, hogy mennyire laposodtak el.
A tisztítás sokat segíthet abban, hogy egy-egy párna ismét használhatóvá váljon, sőt évszaktól függően érdemes lehet a levegőn, egy napsütéses helyen kiszárítani azt, ugyanis ezzel remekül átszellőztethető. Ám azt is tudni kell, hogy rendszeres használat mellett még egy tollpárna is csak három évig őrzi meg a minőségét, pedig ez a legtartósabb töltelékkel rendelkező típus.
A memóriahabos párnák valamivel rövidebb ideig bírják, ahogyan a gyöngyökkel töltött gyógypárnák is: ezek már két év után sem olyanok, mint új korukban. A poliészter párnák a legkevésbé tartósak, ezek egy évnyi használattól is tönkre mehetnek. Jóval olcsóbbak, de ezeket inkább csak alkalmi használatra, például egy vendégszobába érdemes megvásárolni.
A párna típusának kiválasztása egyéni ízlés kérdése, azonban a szakemberek szerint már csak higiéniai okokból is lényeges, hogy néhány évente mindenki lecserélje a teljes ágynemű-szettjét.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)