Tele van kórokozókkal ez a háztartási eszköz: ilyen gyakran kellene kitisztítani

Meglepő lehet, hogy éppen ez a háztartási eszköz a legkoszosabb.

2024. november 20., 15:20

Szerző:

Alkalmanként még egy olyan háztartási eszköz is tisztításra szorul, amely éppen azt a célt szolgálja, hogy minél tisztább legyen a környezetünk – mutatott rá a népszerű amerikai üzletasszony, Martha Stewart a háztartási tanácsokat összegyűjtő weboldalán.

Talán furcsának tűnhet, de a mosógép esetében is érdemes figyelni arra, hogy rendszeresen ki legyen tisztítva a gép, annak ellenére is, hogy rengeteg alkalommal éri víz és mosószer. A szennyezett ruhák után számos kórokozó felhalmozódhat a dob belsejében, illetve a készülék szűrőjében is. Ezek nem képesek a mosás során távozni az eszközből, sőt a ruhákhoz használatos mosó- és öblítőszer akár el is tömítheti a kifolyókat, ragacsos masszát képezve, amelyben a baktériumok is megtelepedhetnek.

A mosógép tisztításhoz ma már többféle termék is kapható, de egyszerű háztartási készítményekkel is kiváló eredményt lehet elérni.

Az egyik legfontosabb háztartási eszköz, mégsem figyelünk rá eléggé

Kétségtelen, hogy a karbantartást nem lehet elmulasztani a mosógép esetében sem, hiszen nem túlzás azt állítani, hogy nélkülözhetetlen eszköz. Ahhoz, hogy tiszta ruhákban járhassunk, és a környezetünk, például az ágynemű vagy a függönyök is kórokozóktól és portól mentesek legyenek, mindenképpen gépi mosás szükséges.

A felültöltős és az elöltöltős mosógépek esetében is az a legfontosabb teendő, hogy először a gép alján található, kis ajtó mögött rejlő szűrőt kell kiüríteni. Érdemes vigyázni, ugyanis itt nagyobb mennyiségű víz is távozhat, ezt érdemes egy tállal felfogni. Miután ez megtörtént, és a szűrő kosara is megtisztult, el kell távolítani a gépben maradt vizet egy centrifuga-program beindításával.

Ecet, szódabikarbóna és víz segítségével könnyedén elkészítő egy olyan oldat, amelyet egy pumpás fejjel ellátott palackba lehet tölteni. A gumitömítéseket ezzel érdemes áttörölni, de fontos, hogy ehhez csak mikroszálas törlőkendő használható. A mosószer-tartályba fehérítő kerülhet, majd a legmagasabb hőfokra állítva kell elindítani egy programot, természetesen ruhák nélkül. A program lejárta után ismét érdemes elindítani egy centrifugás programot, hogy biztosan távozzon a maradék víz is a gépből.

Az ajtók környékén, a gumitömítéseknél nagyobb mennyiségű kosz is összegyűlhet, erre mindenképpen figyelni kell. A legfeljebb kétnaponta használt gépeknél kevesebb kórokozó tud megtelepedni, ám arra fontos ügyelni, hogy az ajtók nyitva maradjanak, és a gép kiszellőzhessen két mosás között.

A tisztítás gyakorisága mindenkinél eltérhet, ám az biztos, hogy ha a mosást követően kellemetlen, penészes vagy poshadt vízre emlékeztető szag érződik, vagy a kimosott ruhák nem illatosak, akkor időszerű a gép kitisztítása.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)