Vízre merészkedne ősszel? Erre érdemes figyelni még a Balaton környékén is

A Balaton és más hazai tavak és folyók ősszel sem veszélytelenek.

2024. szeptember 25., 14:46

Szerző:

Bár a strandszezon véget ért, a Balaton szeptemberben is népszerű a sportolók és a horgászok körében, de néhány szabályt ilyenkor is be kell tartani – figyelmeztetett a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) egy Facebook-bejegyzésben.

Nem csak nyáron történnek tragédiák a hazai vizeken, hiszen az ősz a horgászok számára is kedvelt időszak, és a vízisportok szerelmesei is gyakran szeptemberben veszik birtokba az olyan tavakat, mint például a Balaton vagy a Velencei-tó, ahol már nincsenek jelen a nyaralók.

A legfontosabb szabályokat azonban ilyenkor is be kell tartani, és az évszak miatt további óvintézkedésekre is szükség van. Ezek segítségével számos baleset megelőzhető, így a szakemberek szerint is érdemes körültekintőnek lenni, mielőtt valaki ilyenkor vízre száll.

A Balaton ősszel is veszélyes lehet

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata felhívta a figyelmet arra, hogy attól függetlenül, hogy valaki kajakozni, SUP-ozni, kenuzni, vitorlázni, vagy éppen horgászni indul, mindenképpen ellenőrizni kell indulás előtt a mobiltelefonok töltöttségét. Csak teljesen feltöltött telefonnal szabad elindulni, ugyanis bármikor szükség lehet arra, hogy az illető segítséget kérjen, ehhez pedig a mobil a legideálisabb eszköz. Természetesen a vízálló tokról sem szabad megfeledkezni.

Szintén indulás előtti feladat az időjárás-előrejelzés megtekintése, hiszen viharos időben ősszel sem lehet kimenni a vízre. A horgászok gyakran csónakokkal eveznek a tavak közepe felé, ez rendkívül veszélyes lehet. A helyi időjárásra, különösen a széljárásra nagy figyelmet kell fordítani, hiszen például északi szél esetén tilos elindulni a Balaton északi partjáról, mert ez akár el is lehetetlenítheti a partra való kievezést. Ugyanez természetesen a másik partra, illetve a sportolókra is igaz.

A mentőmellény használata is indokolt: ma már számos típus kapható, és az sem utolsó szempont, hogy melegít is, amíg valaki kinn tartózkodik a nyílt vízen. Nagy társaságban is viselni kell, ugyanis nem lehet arra alapozni, hogy a társak biztosan tudnak segíteni baj esetén.

Különösen a horgászoknak érdemes szem előtt tartaniuk, hogy bár alapvetően magányos tevékenységről van szó, ősszel semmiképpen se egyedül induljanak el, különösen szürkületkor, hiszen a látási viszonyok néhány perc alatt is olyan mértékig csökkenhetnek, ami végzetes lehet.

Senki ne induljon el úgy, hogy a családtagjai vagy a barátok nem tudnak arról, hova ment, és meddig tervez maradni, baj esetén ugyanis életmentő lehet, ha van valaki, aki értesítheti a hatóságokat. Sokan az alkoholfogyasztással próbálják meg ellensúlyozni a hőmérséklet csökkenését, ám ez ilyenkor életveszélyes is lehet, hiszen a hideg fokozhatja is az alkohol hatását, ami a vízen még nagyobb problémákat okozhat, mint a parton. Az üvegek helyett inkább fényforrás kerüljön a táskába, amivel a mentőegységeknek is lehet jelezni.

Természetesen a fentieken túl a viharjelzéseket is nagyon fontos figyelni, ezek október 31-ig működnek, és akár online felületeken, például a HungaroMet oldalán is nyomon követhetőek az aktuális figyelmeztetések.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!