Kiderült, milyen ritmusban öregednek a szerveink

Úgy tűnik, hogy szerveink nem egyforma ütemben öregednek, ami azt jelentheti, hogy az egészséges szokások megtartása különösen fontossá válik az idő előrehaladtával.

2024. december 3., 16:39

Szerző:

Az eddigi legátfogóbb vizsgálat során 29 szerv szöveteit vizsgálta meg egy kutatócsoport, amelyeket közel ezer donortól gyűjtöttek be. A kutatás arra irányult, miképp öregednek más ritmusban a szerveink – számol be róla a New Scientist. Ha jobban megértjük, hogyan változik a szervek öregedése, az segíthet az embereknek olyan egészséges szokások kialakításában, amelyek bizonyos életszakaszokban különösen előnyösek lehetnek.

A vese és a tüdő hamarabb öregednek, mint a méh

Azzal mindenki tisztában van, hogy a biológiai teste öregszik, ám kevesebben tudják, hogy az egyes szervek nem azonos ütemben indulnak hanyatlásnak. A tüdő és a vese már a 20-as éveinkben elkezd vénülni, évtizedekkel korábban, mint más szervek, például a méh. 

Korábbi tanulmányok, például a Szingapúri Nemzeti Egyetem kutatói a vérben található fehrjemolekulákat vizsgálták 2022-ben végzett vizsgálatukban, és kilenc szerv esetében mutatták ki, hogy eltérő ritmusban öregednek. Mint azt azonban André Rendeiro, a Bécsi Egyetem kutatója ráirányítja a figyelmet, az eddigi kutatások nem vették figyelembe a szövetek állapotát – holott ez különösen fontos a szervek működése szempontjából.

Rendeiro kutatócsapata  29 szerv, köztük az agy, a szív és a tüdő összesen közel 26 ezer szövetmintáját elemezte

A minták közel ezer, 20 és 70 év közötti amerikai donortól származtak, akik többsége balesetben, öngyilkosságban vagy az életfenntartó eszközről történő leválasztás miatt veszítette életét. A mintákat röviddel a halál beálltát követően gyűjtötték be, hogy a szövetek sértetlenségét minél inkább megőrizzék.

A kutatók a donorok adatainak 80%-át mesterséges intelligencia modellek kiképzésére használták, hogy a szövetek jellemzői – például szín, textúra és sejteloszlás –, valamint az elhalálozási életkor közötti összefüggéseket azonosítsák. Az egyes szervekre kidolgozott modellek a tényleges életkortól átlagosan mindössze 4,9 év eltéréssel tudták megjósolni a donorok életkorát.

A modellek különböző öregedési mintázatokat is bemutattak: például a tüdő és a vese 20 és 40 éves kor között gyorsabb öregedést mutatott, amely valószínűleg összefüggésbe hozható olyan életmódbeli tényezőkkel, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás. Ezek a szokások fokozhatják vagy súlyosbíthatják a természetes öregedési folyamatokat, szóval ebben az életszakaszban az absztinencia jelentős előnyökkel járhat a későbbi évek életminősége szempontjából.

A szív öregedése a 30-as évektől kezdve gyorsul, és különösen a 45 és 55 év közötti időszakban erősödik, míg az agy, az izmok és a bőr öregedése a 30-as és 60-as évek között fokozódik. A méh öregedése a 45 és 55 év közötti időszakban a legkifejezettebb, ami egybeesik a menopauzával.

Alan Cohen, a Columbia Egyetem kutatója szerint a szöveti változások szélesebb körű vizsgálata rendkívül fontos az öregedési folyamatok mélyebb megértéséhez, ám átfogóbb, részletesebb vizsgálatokra van szükség.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: geralt via Pixabay)